logo Silvarium tisk

Křivoklátsko skrývá jeden z nejzachovalejších komplexů smíšených lesů v Česku. I proto by jej ochranáři i vláda rádi brzy vyhlásili novým národním parkem. Starostové blízkých obcí jsou ale proti, podle nich už je oblast chráněná dost. Reportér Aktuálně.cz vyrazil na místo s šéfem místních ochranářů Jaroslavem Obermajerem a zjišťoval, co by vyhlášení národního parku Křivoklátsku přineslo.

Z centra Prahy je to sem vzdušnou čarou jen něco málo přes třicet kilometrů, autem zhruba hodina cesty. Přesto bychom v Česku jen velmi těžko hledali zachovalejší smíšený les, než je ten v chladném údolí potoka Vůznice na Křivoklátsku.

Celý článek najdete zde

Komentáře  

+13 # Rensa 2022-06-13 11:38
Ano, po staletí se zde hospodaří (asi dobře, když je to tak "cenné"), na údržbu si to vydělalo prodejem dřeva, teď z toho bude prales a na jeho vybudování (pro pražáky?) půjdou peníze ze státního rozpočtu (zaplatíme my všichni).
Tak proč si to nezřídí někde v Šárce či Kunratících za peníze z rozpočtu Hlavního města Prahy? Bylo by to ekologičtější, neb by se ušetřily emise z dopravy pražáků - obdivovatelů divočiny na Křivoklátsko.
-3 # schutzmeister@iex.cz 2022-06-13 12:40
Taky by nemělo uniknout, že v článku prezentovaná část je nejpřísnější rezervace už od roku 1984 :
https://ipac.svkkl.cz/arl-kl/cs/detail-kl_us_auth-g0100424-Narodni-prirodni-rezervace-Vuznice-cesko/
Takže to co je prezentováno na snímcích je už placeno z rozpočtu MŽP dneska. Takže to tam není díky dobré péči placené z prodeje dřeva.
Ale to je jen zlomek.
A ani tady není žádný prales.
Jedni by rádi prales, jenže ten je staletí v trapu a druzí proti pralesu bojují, ač zjevně ani v žádném parku o žádný prales nikdy nepůjde.
Park je konec konců od slova park - a z tohodle pohledu je v té Šárce či Královské oboře dávno taky mají. Ti Pražácí.
+12 # Rensa 2022-06-13 14:27
I ta rezervace byla kdysi lesem, kde se hospodařilo.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě