Podnikatel z Bruntálska dostal pokutu 1,9 milionu korun. Podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) nedostatečně pečoval o mladý les. Zvěř okusováním stromů značně poškodila či úplně zničila plochu o rozloze 23 hektarů, což přibližně odpovídá ploše 28 fotbalových hřišť.
Podnikatel podle inspekce postupně koupil desítky hektarů travnatých pozemků, které s pomocí čerpání státních dotací zalesnil. Nově vzniklý mladý les získal statut hospodářského lesa, o který měl pečovat s ohledem na co největší výnos dřevní hmoty.
"Měl porost chránit před působením různých škodlivých činitelů, například zvěře. Zachoval se však přesně naopak. Mladý les nechal zvěři napospas. Na okusování porostu se podíleli například daňci, které přímo choval, ale také jeleni a srnci, kteří přicházeli z okolí," uvedl ředitel ostravského inspektorátu ČIŽP Karel Kozubek.
Podle něj v lokalitě, kde měl les růst, za několik let vzniklo osm hektarů holin. Dalších téměř 15 hektarů mladého lesa bylo výrazně poškozeno. "Stromky poničené zvěří snadno podléhaly dalším škodlivým činitelům, jako mráz, výkyvy teplot nebo růst travin. Vzniklé holiny podnikatel navíc ani nezalesňoval, jak mu ukládá lesní zákon," dodal.
Každý vlastník lesa musí podle zákona o porost pečovat a je za něj odpovědný. "Les je velmi významnou složkou životního prostředí, proto nakládání s tímto majetkem není zcela na libovůli vlastníka, ale řídí se jasnými zákonnými pravidly. Když už byly části mladých lesních porostů zničeny, měl vlastník zničené stromky průběžně nahrazovat novými sazenicemi. To se však v tomto případě nestalo," řekl k případu ředitel ČIŽP Erik Geuss. Zároveň připomněl, že o tom, jak o les pečovat, se mohou vlastníci radit s odbornými lesními hospodáři. Kdo je pro jejich majetek odborným lesním hospodářem, zjistí u příslušného magistrátu nebo městského úřadu obce s rozšířenou působností.