Stolová hora Ostaš z kvádrových pískovců se skalními útvary je dominantou Polické kotliny. Následky kůrovcové kalamity mění i podobu této turisticky vyhledávané lokality. Lesy rostoucí na stolové hoře Ostaš byly vloni vráceny benediktinům, kteří se hned v únoru pustili do odstraňování kůrovcem napadených stromů.
Na konci července skončila první vlna těžby a zároveň začala kontrola České inspekce životního prostředí, která šetří občanský podnět poukazující na „děsivou formu těžby dřeva na Ostaši". Souvislost ukončení těžby se šetřením inspektorů životního prostředí podle ředitele Benediktinské hospodářské správy Petra Bláhy přímo nesouvisí. „Inspekce shledala, že všechno je v pořádku. Její šetření a ukončení těžby na náhorní plošině nemají souvislost. Těžba pokračuje nyní jen na úbočích Ostaše. vrcholových partiích se bude se pracovat na úklidu klestí zejména v místech, kde chodí turisté. Až skončí turistická sezóna, tak plánujeme opravu přístupové cesty," říká Petr Bláha.
Celý článek najdete v Hradeckém deníku.
Z Ostaše zmizí další stromy. Řádí kůrovec (Hradecký deník)
Monitoring médií
- pátek 20. únor 2026
- Staronový šéf Lesů ČR Josef Vojáček musí změnit kurz: Prioritou musí být zdravé lesy, nikoliv maximalizace zisku těžařských firem (TZ Hnutí DUHA)
- Pavel jmenuje v pondělí Červeného ministrem, řešili mj. jeho možný střet zájmů (ČTK)
- Krkonošský park čekají škrty, ohrožena jsou místa spjatá s cestovním ruchem (ČTK)
- Ředitel NP Šumava Pavel Hubený: Největší zastání má Šumava v lidech (denikreferendum.cz)
- Městský soud se musí již potřetí zabývat zásadami péče o NP Šumava, rozhodl NSS (ČTK)
- Dušan Utinek: A neuvěřitelné se stalo skutkem... (ekolist.cz)
- Přípletka černá (Herpotrichia nigra R. Hartig syn. Herpotrichia juniperi) (e-los.cz)
- I letos v létě mohou studenti lesnictví, krajinářství a vodohospodářství do Lesů na brigádu (lesycr.cz)
- Válka s divočáky pokračuje. Město motivuje myslivce zástřelným 3000 Kč za zvíře (plzenskadrbna.cz)
- čtvrtek 19. únor 2026
- Bývalý šéf Lesů ČR: Výsledky mé práce je třeba hodnotit s odstupem. Musel jsem být řádný hospodář (irozhlas.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 8 hodinamiA taky Ostraváá!!! - kdo robí, zarobí. -
Z kůrovce jsme se poučili, ale přijde znovu. ‚Sežere Středohoří nebo Plzeňsko,‘ říká exporadce ministra (irozhlas.cz)
, Před 2 dny"Samozřejmě vyprodukujete kvalitní dříví, které milují zpracovatelé ... -
Z kůrovce jsme se poučili, ale přijde znovu. ‚Sežere Středohoří nebo Plzeňsko,‘ říká exporadce ministra (irozhlas.cz)
, Před 2 dny" Čekal jsem, že ten trend bude sílit, ale teď se to zase zhouplo k ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 2 dnyAlsol únor. Šílené ceny v dubu a modřínu pokračují. :cry ... -
Kandidátem na ministra životního prostředí je Červený, prezident se s ním sejde (ČTK)
, Před 3 dnyHned smutný úvod s vyjádřením Filipa Turka, že pan Červený ve funkci ... -
Národní parky mají přijít o značnou část příspěvků na hospodaření
, Před 4 dnyNa hospodaření? Na účelné vynakládání výrobních zdrojů? -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemJo, Slovinsko... :-) ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemChmmm, výsledky bídné... https://jzdrev.cz/aktualita/vyhodnoceni-drazebni-sezony-2026 ...













