Podle expertů na letectví Správa KRNAP šíří dezinformace, novelizovaný zákon o ochraně přírody a krajiny létání nad národním parkem prý nezakazuje, ochranáři však trvají na svém. Od června začne platit plošný zákaz.
VRCHLABÍ Ostrou kritiku vyvolalo vyjádření Správy Krkonošského národního parku ve Vrchlabí, že nedávno schválená novela zákona o ochraně přírody a krajiny od 1. června zakazuje létání motorových i bezmotorových letadel nad územím národního parku. Podle expertů na letectví však zákon, kterému poslanci dali zelenou na třetí pokus, nic takového neříká. Do doby, než Úřad pro civilní letectví (ÚCL) vydá opatření obecné povahy, se bude moci létat podle stávajících pravidel. Jenomže správa KRNAP trvá na tom, že plošný zákaz létání nad národním parkem začne od začátku června platit.
„Zákon zakazuje létání motorových i bezmotorových letadel, včetně paraglidů, nad územím národních parků. Stanovit limity pro regulované létání nad národními parky může podle zákona Úřad pro civilní letectví," uvedla Správa KRNAP v tiskové zprávě po schválení důležité novely. Členy aeroklubů a odborníky, kteří se v oblasti letectví pohybují, však tato formulace pořádně nadzvedla ze židle.
Na tahu je letecký úřad
Podle expertů novelizovaný zákon nic takového nezakazuje a vyhlídková letadla či paraglidisté budou moci nad Krkonošským národním parkem plachtit i nadále. „Zákon pouze říká, že nad územím národních parků je zakázáno létat v rozporu s opatřením obecné povahy, které vydá ÚCL. Novela zákona jednoznačně svěřuje určování pravidel létání do rukou kompetentní národní autority v této oblasti," tvrdí Adam Zuska, šéfredaktor informačního serveru pro piloty Aeroweb. Opatření obecné povahy, které vytyčuje omezený vzdušný prostor, však letecký úřad dosud nevydal. Kdy tak učiní, není dosud jasné. Podnět musí přijít od institucí, které na tom mají zájem.
„Jednáme s ministerstvem životního prostředí, které by podalo žádost za národní parky, aby se nám tu nesešlo několik obdobných žádostí najednou. Kdy opatření obecné povahy vydáme, proto nejde v tuto chvíli předjímat," říká mluvčí ÚCL Vítězslav Hezký a upozorňuje, že dokument musí projít standardním schvalovacím procesem. V něm může návrh kdokoli připomínkovat. „Obecně platí, že respektujeme podmínky, které si žadatelé nastaví," dodává. Opatření obecné povahy, a tedy omezení musejí být zaneseny do leteckých map, které se vydávají jednou ročně.
Dravci větroně vyhledávají
Karel Horáček z Krkonošského aeroklubu ve Vrchlabí označuje vyjádření Správy KRNAP za dezinformaci. „Jejím cílem je zřejmě připravit veřejné mínění pro úřednické omezování leteckých sportů a aktivit na území národních parků," míní. Podle něj však může být otázkou času, než k zákazu skutečně dojde. Pocítily by ho stovky pilotů z místních i okolních aeroklubů, kteří nad Krkonošemi létají. „Pro náš aeroklub by to v podstatě znamenalo konec. Už nyní startujeme v ochranném pásmu národního parku, 90 procent všech letů směřuje na hory. Jsou tam nejlepší podmínky pro létání a také nejméně kvůli mezinárodním letům omezených prostorů. Pokud nebudeme moci létat nad Krkonošemi, ztratí to pro nás kouzlo i smysl," říká Horáček.
Správa KRNAP nařčení ze šíření mylných informací odmítá a trvá na svém výkladu právní úpravy. „Podle našich právníků zákon od 1. června zakáže plošně létání nad národním parkem, pakliže Úřad pro civilní letectví do té doby nevydá opatření obecné povahy, které to bude regulovat," tvrdí mluvčí správy parku Radek Drahný.
Argumentem ochranářů pro zákaz leteckého provozu nad chráněným územím je rušení zvěře i návštěvníků národního parku. Podle Horáčka jsou však zvířata na přítomnost letadel zvyklá: „Každý, kdo létá, vám potvrdí, že dravci přítomnost větroňů vyloženě vyhledávají. Záměrně s nimi krouží několik minut na dotek křídla, protože jim to dělá radost."