Přihlásit

Vzkaz ze Šumavy: Další Bursík už ne (MF Dnes)

Starostové chtějí, aby o parku rozhodoval jiný ministr

Šumava - Už nechceme zeleného ministra životního prostředí a ekologického aktivistu, jako je Martin Bursík. Tak lze shrnout obsah dopisu, který chystají šumavští starostové a politici, člověku, kterého pověří prezident sestavením nové vlády.

Kritici takzvané zelené politiky, která se na Šumavě za Bursíka uplatňuje, chtějí do čela ministerstva politika s méně vyhraněnými názory na ochranu přírody. Právě tento úřad totiž rozhoduje o budoucnosti národního parku.

 Pokud se jim to podaří, čekají zřejmě Šumavu výrazné změny. Za své může vzít nekácení stromů napadených kůrovcem, boj s lýkožroutem pomocí lapačů či postřikem i ponechání odumřelého dřeva v lesích.

Bursík opustí úřad společně s dalšími ministry po úterním pádu vlády. Právě on držel ochrannou ruku nad správou šumavského parku a zároveň prosazoval ponechání přírody svému osudu. Nahradí jej nový ministr, kterého vybere buď politik pověřený sestavením nové vlády, nebo vítěz předčasných voleb.

 Reakce šumavských starostů spojená s kritikou dosavadní spolupráce sministerstvem životního prostředí na sebe nenechala dlouho čekat. „Za Bursíka se situace na Šumavě v ničem nezlepšila, jen se vyhrotila. Bursík je prvním ministrem, který čelí žalobám obcí pro nečinnost, je prvním ministrem, který spory řeší řečmi a skutek utek. Je také prvním ministrem, za jehož vlády se dva roky nemůžeme dohodnout na novém návštěvním řádu. Vše se vymyká jeho heslu konečně společně koncepčně. My tady na horách musíme vše odmakat, a ne slibovat. Kdybychom žili z řečí, tak už jsme po smrti,” řekl starosta Modravy Antonín Schubert.

Předseda Svazu šumavských obcí František Nykles, který plánuje napsat odstupujícímu premiérovi Mirku Topolánkovi uvedený dopis, věří, že změna ministra alespoň trochu uklidní rozjitřené emoce.

 „Situace na Šumavě se musí zlepšit. Nelze přece, aby se ministerstvo chovalo tak, že bude prosazovat ochranu přírody a nikdo jim do toho nebude smět mluvit. Příkladem je jednání s Rakušany o náhradě škody za napadené stromy českým kůrovcem v příhraničí, na které jako oficiálního člena nepozvali jihočeského hejtmana. To je nehoráznost a arogance,” uvedl Nykles.

 Tvrdí, že politiky je potřeba upozornit, že chybí široká dohoda, podle níž se bude roky či desetiletí na Šumavě o stromy a přírodu pečovat.

„Není možné řídit národní park ze dne na den a měnit pravidla s příchodem každého nového ministra,” kroutí hlavou Nykles a připomíná petici Zachraňme Šumavu, pod kterou už se podepsalo zhruba 7,7 tisíce lidí.

 Nápad upozornit Topolánka či jiného politika, kterého sestavením nové vlády prezident Václav Klaus pověří, aby už ministerstvo životního prostředí neřídil politik ze Strany zelených, se líbí i jihočeskému hejtmanovi Jiřímu Zimolovi. Doporučuje ale vyčkat, koho prezident sestavením kabinetu pověří, a tomu pak dopis adresovat.

„Považuji to za správný nápad. Při obsazování ministerstva životního prostředí, které nyní ovládli ekoaktivisté, kteří nechtějí jednat a jen prosazují své záměry, je nutné se řídit zdravým rozumem,” zdůraznil Zimola.

Podle jihočeského senátora Tomáše Jirsy, který je známým odpůrcem nezasahování proti kůrovci a ponechání přírody svému osudu, je tato aktivita šumavských obcí důkazem, jak vyhrocená situace na Šumavě je.

„Je to doklad, že tonoucí se stébla chytá a obce chtějí při jakékoliv příležitosti upozornit na bezvýchodnou situaci, kdy se často rozhoduje o jejich osudu bez nich,” dodal Jirsa.

Úředníci jsou nervózní Úředníci na ministerstvu životního prostředí jsou ze vzniklé situace nervózní. Nevědí, co bude dál a jaký ministr a s čím přijde.

„Vůbec nikdo dnes nedokáže odhadnout, co bude výměna ministra znamenat. To by bylo věštění z křišťálové koule. Pevně ale doufáme, že se přístup k péči o lesy na Šumavě nezmění. Za ministra Bursíka se všechna rozhodnutí činila na základě odborných podkladů vědců či odborníků a tento trend se snad podaří udržet,” komentoval mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

Správa šumavského parku zatím vyčkává, zda bude sestavena nová vláda či se země dočká předčasných voleb.

 „Zatím se ptáte na dopady moc brzy. Ani nevíme, jestli budou předčasné volby, či nikoliv,” krčil rameny ředitel parku František Krejčí.

„Bursík je prvním ministrem, který čelí žalobám obcí pro nečinnost a který spory řeší řečmi a skutek utek.” Antonín Schubert, starosta ModravyDiskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Hospodaření Lesů ČR loni skončilo ziskem 44 mil. Kč

Hospodaření Lesů ČR loni skončilo ziskem 44 mil. Kč

Lesnictví

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) loni skončilo ziskem 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku...

Paleoekologie: listování přírodním archivem

Paleoekologie: listování přírodním archivem

Lesnictví

Rozhovor s paleoekologem doc. Mgr. Petrem Pokorným, Ph.D. Abychom lépe porozuměli současnému stavu lesů a celé naší krajiny, je třeba se blíže seznámit s jejich...

MZe: Peníze na lesnické investice jsme snížili po debatě s ministerstvy

MZe: Peníze na lesnické investice jsme snížili po debatě s ministerstvy

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství původně chtělo dát na lesnictví více peněz, snížilo je ale po debatě s ostatními resorty. V reakci na kritiku lesníků to sdělil mluvčí...

Kůrovcová kalamita v roce 2020 a výhled na rok 2021

Kůrovcová kalamita v roce 2020 a výhled na rok 2021

Lesnictví

Zdravotní stav lesů v roce 2020 a výhled na rok 2021 zhodnotil v každoročních  informacích k výskytu škodlivých činitelů v českých lesích Výzkumný ústav lesního...

Populární zprávy

Policie obvinila Daniela Szóráda z porušení povinnosti při správě cizího majetku se škodou 1,8 miliardy korun

Policie obvinila Daniela Szóráda z porušení povinnosti při správě cizího majetku se…

Lesnictví

Zobrazeno:8707

(Aktualizováno 19. 2. o vyjádření Daniela Szóráda) Policie ČR obvinila bývalého generálního ředitele Lesů České republiky Daniela Szóráda z porušení povinnosti při správě cizího majetku...

Finové staví největší továrnu na zpracování dřeva na severní polokouli

Finové staví největší továrnu na zpracování dřeva na severní polokouli

Lesnictví

Zobrazeno:3721

Společnost Metsä Fibre, součást skupiny Metsä Group, postaví ve finském městě Kemi obří továrnu na bioprodukty. Hodnota investice dosahuje 1,6 mld. eur a jde o...

Bříza není vhodnou přípravnou dřevinou pro smrk, lepší je osika

Bříza není vhodnou přípravnou dřevinou pro smrk, lepší je osika

Lesnictví

Zobrazeno:3074

Lesníci v mnoha oblastech řeší problém jak a jaké lesy pěstovat v lokalitách ohrožených suchem a s převahou nepůvodních smrkových porostů. Stále větší část našich...

Nezvládnuté stavy jelena siky decimují přírodu

Nezvládnuté stavy jelena siky decimují přírodu

Lesnictví

Zobrazeno:2903

Exotických býložravců jako jelen sika u nás žije nejméně 8krát víc, než umožňuje zákon o myslivosti. V České republice evidujeme druhou největší evropskou populaci tohoto...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby