logo Silvarium tisk

Obdivovat mohutné stromy i exotické dřeviny mohli dnes výjimečně lidé v Řícmanicích na Brněnsku. Možnost procházet se zasněženým arboretem mezi 150 různými druhy využilo jen za dopoledne přes 700 lidí. Součástí tradiční únorové akce byly i komentované prohlídky v doprovodu dendrologů nebo ukázka toho, jaké stopy za sebou zanechává lesní zvěř. Snahou je lidi naučit, aby se při procházce lesem dívali kolem sebe a poznávali, kudy prošla liška nebo srnec, řekla ČTK správkyně arboret Školního lesního podniku Křtiny Petra Packová.

Arboretum na necelých čtyřech hektarech se otevírá pro širokou veřejnost jednou ročně. „Je to výjimečné, a proto i tak oblíbené. Letos je novinkou sníh, který jsme tady dlouhé roky neměli. Loni bylo také krásně, ale bláto,“ poznamenala Packová. Naučnou procházku arboretem absolvovali zájemci v doprovodu odborníka, ale hodnotné informace o stromech získal i ten, kdo se na prohlídku vydal sám. „Nově jsme rozmístili nerezové cedulky s názvem stromu a QR kódem, takže ti zvídaví si mohli sami ke stromům dohledat další informace,“ dodala.

První stromy byly v lesích severně od Řícmanic vysazeny v roce 1934. Nejmohutnější borovice či jedle tam rostou bezmála 100 let. „Byl to okrasný palouk a v 70. letech vzniklo arboretum, kde se cíleně dosazovaly další dřeviny. Dnes má sbírka kolem 150 druhů, z toho 130 je jehličnanů. Na světě je 600 druhů jehličnanů, takže je to poměrně velká sbírka,“ poznamenala Packová.

Stromy pocházejí především z Jižní a Severní Ameriky, ale i z Asie. „Naší chloubou je i blahočet chilský, který dobře snáší zimy. Vadí mu ale, když je teplý únor a v březnu přijdou mrazy. Nejnověji jsme pak dosadili například Pinus monophylla, což je borovice jednolistá. Naprosto jedinečná borovice, která má ve svazečku opravdu pouze jednu jehlici. Hned pod ní je borovice osinatá, což je jedna z nejstarších dřevin na planetě,“ řekla správkyně.

Péče o arboretum zahrnuje především odstraňování trávy a oplocování nových výsadeb, protože se stává, že do něj i přes plot pronikne zvěř z lesa. Potíže se škůdci od kůrovcové kalamity lesní podnik nemá, významným problémem není podle Packové ani klimatická změna, která dává zabrat třeba stromům ve městech. Stejně jako v lese i v arboretu upustil podnik od jarních výsadeb a sází spíše na podzim, kdy se dřeviny lépe ujímají.

Řícmanice (Brněnsko) 22. února (ČTK)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě