logo Silvarium tisk

Hradec Králové 1. června (ČTK) - V boji se škůdcem kůrovcem by měla českým lesníkům pomoci internetová aplikace, která průběžně poskytuje informace o rojení tohoto brouka. Data do aplikace www.kurovcoveinfo.cz poskytuje 200 respondentů s 500 kontrolními odchytovými místy kůrovce v různých lokalitách po celé ČR. ČTK o tom dnes informoval Jan Příhoda z lesnického časopisu Lesnická práce, který je spolu se státním Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM) tvůrcem projektu.

Aplikace je postavena na tom, že do projektu zapojení provozní lesníci jednou týdně zadávají do aplikace údaje o výši odchytů kůrovců do feromonových lapačů a sledují tak začátek a intenzitu rojení brouků. Data z různých lokalit a nadmořských výšek se promítají do mapy a grafů a slouží k vzájemné informovanosti lesníků.

K dispozici jsou v aplikaci data o rojení lýkožrouta smrkového, severského a lesklého. Z Pardubicka a Hodonínska jsou k dispozici i data o rozšíření chroustů. "Rojení je obdobím letové aktivity brouků a napadání nových stromů a nastává obvykle dvakrát až třikrát za vegetační sezonu," vysvětlil spoluautor projektu Petr Zahradník z Lesní ochranné služby VÚLHM.

Projekt podporují státní podniky Vojenské lesy a statky ČR a Lesy České republiky, zástupci soukromých, církevních i obecních lesů a národních parků.

Rojení kůrovce letos začalo kvůli chladnému počasí až v polovině května, tedy o měsíc později, než je běžné. Podle Lesů ČR by díky tomu letos mohla být jenom dvě kůrovcová rojení místo tří, případně až čtyř, která se můžou vyskytnout v suchých letech. Největší problém s kůrovcem se i letos čeká na střední a severní Moravě. Boj s kůrovcem je jednou z priorit lesníků při ochraně lesa. Například státní Lesy ČR letos do ochranných opatření investovaly meziročně o pětinu více, celkem 172 milionů korun.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě