Po čtyři dny odpouštěli vodohospodáři z dolní novomlýnské nádrže mimořádné množství vody do lužních lesů v oboře Soutok za Břeclaví. A už nyní je jisté, že k podobnému kroku nepřistoupili naposledy. Správci totiž chtějí, aby voda z nádrží do lesů zamířila nejméně jednou za dva roky.
Vodohospodáři musejí zkrátka uměle udělat to, co dřív zařídila příroda. „Dříve v jarním období pravidelně bývaly vyšší průtoky na Dyji a Moravě. Voda se rozlila do mezihrází, případně byl povodňový tok v řekách odlehčován do lužních lesů, které fungují jako poldr," popisuje Eva Jouklová, mluvčí Lesů ČR , které na soutoku hospodaří.
V posledních letech se však kvůli suchu větší rozliv vody nekoná. A při současné hydrologické situaci s tím lesníci příliš nepočítají ani do budoucna.
Voda z přehrady je tak jedinou šancí, jak zachovat unikátní přírodní území, neobvyklé svou druhovou pestrostí rostlin i živočichů vázaných právě na vodu. „Zavodňování lesů proto bude potřeba opakovat i v příštích letech," potvrdila Jouklová.
Optimální termín je podle ní právě v březnu. „V letním období sucha bychom taktéž tuto možnost uvítali, ale to většinou nebývá v řekách dostatek vody, aby mohla vzniknout dostatečná rezerva v novomlýnských nádržích," poznamenala.
Celý článek zde.