Olomouc 24. července (ČTK) - V Olomouckém kraji, jehož lesy devastuje kůrovcová kalamita, sucho a vichřice, bylo v roce 2018 nově zalesněno rekordních 3890 hektarů. Ve srovnání s rokem 2017 zalesněná plocha loni vzrostla o 640 hektarů a byla nejvyšší v Česku, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Kůrovcové kalamitě a suchu v Olomouckém kraji padly za oběť už miliony stromů. Obnova zničených lesů, ve kterých vznikly rozsáhlé holiny, potrvá mnoho let a bude stát stovky milionů korun.
Zatímco v letech 2007 až 2015 bylo v Olomouckém kraji každý rok zalesněno v průměru 1404 hektarů pozemků, tak v posledních třech letech se tempo zalesnění výrazně zvýšilo kvůli těžbě kůrovcového dřeva i větrným kalamitám. V roce 2016 bylo zalesněno 2375 hektarů pozemků, o rok později 3250 hektarů a loni 3890 hektarů, V celém Česku bylo v roce 2018 zalesněno 21.245 hektarů.
Při zalesňování holin v Olomouckém kraji se lesníci snaží snížit podíl smrků, které jsou více náchylné na sucho a snadněji podlehnou kůrovci a silnému větru. Loni bylo v kraji listnatými dřevinami podle ČSÚ zalesněno 2100 hektarů a jehličnatými dřevinami 1790 hektarů, z toho na smrky připadlo 1253 hektarů.
Kůrovcová kalamita nejvíce postihla lesy v Jeseníkách, severní části Olomoucka a ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Například Vojenské lesy a statky (VLS) loni na Libavé zalesnily 1900 hektarů lesních ploch, které byly poškozeny kůrovcem, suchem a silným větrem. "Letošní umělá obnova lesa je zde plánována na zhruba 2000 hektarech," řekl ČTK mluvčí VLS Jan Sotona. VLS letos plánují vysadit zhruba 23 milionů sazenic stromů. Obnova poničených lesů má jen letos VLS stát 320 milionů korun.
Výrazně zvýšila tempo zalesňování také společnost Lesy města Olomouce. "Zatímco za běžné situace bývalo nově zalesněno kolem 20 až 30 hektarů holin ročně, v průběhu posledních tří let se tento objem prací neustále zvyšoval až na úroveň přesahující 140 hektarů zalesněných holin ročně," upozornil olomoucký primátor Mirek Žbánek (ANO).
Těžba dřeva v celém Olomouckém kraji loni kvůli odstraňování stromů napadených kůrovcem i likvidaci rozsáhlých polomů podle ČSÚ meziročně vzrostla o 17,3 procenta na rekordních 3,369 milionu metrů krychlových. Ve srovnání krajů tak byla třetí nejvyšší v Česku. Více dřeva bylo vytěženo jen na Vysočině a v Jihočeském kraji.
Většina dřeva vytěženého loni v Olomouckém kraji připadla na takzvanou nahodilou těžbu, která zahrnuje odstraňování polomů a likvidaci stromů napadených škůdci. Nahodilá těžba obnášela 3,25 milionu metrů krychlových.
Kůrovcová kalamita, o které odborníci říkají, že je dosud největší na území Česka, výrazně zasáhla oblast severní a střední Moravy a Slezska, tedy Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj. Zasažené jsou také okresy Třebíč, Znojmo, Jihlava nebo Jindřichův Hradec. Situace s lýkožroutem není dobrá ani v podhůří Šumavy a Českého lesa v Jihočeském a Plzeňském kraji. Další místa jsou ohrožena.