Přihlásit

Vojenské lesy začaly v okolí brdského Kloboučku měnit monokultury na pestré lesy (TZ VLS)

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) v průběhu března začaly těžit přestárlé smrkové porosty v okolí nově vyhlášené brdské přírodní rezervaci Klobouček.

Nejde však o holosečné těžby, lesníci zdejší porosty výběrovým způsobem „prořeďují“, aby poskytli světlo a vláhu pro spodní stromové patro, které by mělo vzniknout přirozeným zmlazením náletu různých dřevin. Pro zvýšení druhové pestrosti zde pod vzrostlé smrky navíc VLS vysadí listnaté stromy a jedle.

Těžby se aktuálně týkají západní strany vrchu Klobouček směrem k Obrázecké lesní cestě. Lesnici zde těží vybrané až 150tileté smrky, aby proředily tyto smrkové monokultury a odstartovali obnovu, jejímž cílem budou druhově i věkově mnohem pestřejší porosty.

„Těžíme zde výběrovým způsobem tak, aby se dostalo světlo a vláha mezi koruny stromů. Následně zde začne postupně vznikat spodní patro náletu různých dřevin, které doplníme výsadbou listnatých stromů a jedlí. V zásadě tak míříme ke stejnému cíli jako v přírodní rezervaci Klobouček, která zde byla vyhlášena právě díky druhově, výškově a věkově pestrým porostům,“ uvedl ředitel divize VLS Hořovice David Novotný.

Lesy na Kloboučku jsou výsledkem citlivé péče několika generací lesníků Vojenských lesů, které zde hospodaří bezmála sto let. Státní podnik zde po zrušení vojenského újezdu v roce 2016 vybudoval pro návštěvníky okružní naučnou stezku s lesnickou tématikou, na sklonku loňského roku pak byla lokalita prohlášena maloplošným chráněným územím.

„Pro mne je ta krajina srdeční záležitostí. Vždy to byl nádherný les a vyústění, kdy byl prohlášen chráněnou lokalitou, je oceněním práce několika generací lesníků z Brd. Klobouček je také symbolem toho, jak chceme nejen v Brdech do budoucnosti hospodařit přírodě blízkým způsobem,“ řekl ředitel VLS Roman Vohradský, který v této lokalitě vyrůstal v lesnické rodině.

Aktuálními zásahy ve smrčinách na západní straně vrchu VLS fakticky opakují postup, který vedl ke vzniku druhově pestrých lesů v přírodní rezervaci.

„Jak budou prořeďované lesní porosty po letech vypadat, můžeme vidět na východní straně Kloboučku v okolí stanoviště Lesnické naučné stezky u Jedlové studánky. Zde se začalo s prořeďováním smrčin ve třech etapách před čtvrt stoletím, a jak dnes vidíme, na příznivém stanovišti vznikly nárosty bohatého spektra dřevin – buk, jedle, klen, smrk,“ dodal David Novotný.

Podle něj jsou současné zásahy na kloboučku plně v souladu s projektem přírodě blízkého způsobu hospodaření, jehož pilotní fázi v Brdech VLS spustily s podporou environmentálního programu LIFE evropské unie. Jeho cílem je mimo jiné adaptovat brdské lesy na klimatickou změnu.

„Přestárlé smrkové monokultury, které se zde snažíme změnit v pestré porosty, jsou z hlediska změny klimatu mimořádně rizikové, jak ukázala v minulých letech kůrovcové kalamita ve střední Evropě,“ dodal ředitel Vohradský.

Vojenské lesy a statky proto žádají veřejnost o pochopení a žádají návštěvníky o zvýšenou opatrnost.


TZ VLS

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Školní lesní podnik Křtiny v krátkých videích představuje svá polesí

Školní lesní podnik Křtiny v krátkých videích představuje svá polesí

Lesnictví

Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny v roce 2023 slaví 100 let od svého vzniku, 100 let kontinuální péče o lesy Mendelovy univerzity. Při této...

Na Lesním družstvu obcí Přibyslav vzniká příklad dobré praxe pro vlastníky lesa postižené kůrovcovou kalamitou

Na Lesním družstvu obcí Přibyslav vzniká příklad dobré praxe pro vlastníky lesa…

Lesnictví

Obnova lesních porostů na velkoplošných holinách, které vznikly v důsledku kůrovcové kalamity, je v současné době náročným úkolem pro mnoho vlastníků lesa. Kromě otázky nemalých...

Jak by měly vypadat lesy budoucnosti? Možné scénáře nabízí nový dokument Fakulty lesnické a dřevařské

Jak by měly vypadat lesy budoucnosti? Možné scénáře nabízí nový dokument Fakulty…

Lesnictví

Doplněn odkaz na iVysílání. Fakulta lesnická dřevařská České zemědělské univerzity v Praze spolu s Českou televizí a dalšími partnery natočila dokument věnovaný budoucnosti českých lesů...

Lesy ČR čelí kvůli sporu s firmou Veronex stamilionové exekuci, podaly dovolání

Lesy ČR čelí kvůli sporu s firmou Veronex stamilionové exekuci, podaly dovolání

Lesnictví

Státní podnik Lesy ČR se kvůli dlouholetému sporu s firmou Veronex o stovky milionů korun dostal do exekuce. Uvedl to Deník N. Exekutor vymáhá jistinu...

Populární zprávy

Novela zákona o myslivosti má zavést plány lovu podle míry poškození lesů

Novela zákona o myslivosti má zavést plány lovu podle míry poškození lesů

Lesnictví

Zobrazeno:5276

Aktualizováno o vyjádření ČLS. Novela zákona o myslivosti, kterou nyní připravuje ministerstvo zemědělství (MZe), by měla zavést plánování lovu v honitbách podle poškození lesů. Hlavním...

Ekonomickým ředitelem Lesů ČR bude od ledna Daniel Szórád

Ekonomickým ředitelem Lesů ČR bude od ledna Daniel Szórád

Lesnictví

Zobrazeno:5218

Ekonomickým ředitelem Lesů České republiky se 1. ledna 2023 stane Daniel Szórád. Jmenuje ho generální ředitel Dalibor Šafařík.

Pokuta 550 tisíc za nedostatečnou péči o kůrovcem napadený les

Pokuta 550 tisíc za nedostatečnou péči o kůrovcem napadený les

Lesnictví

Zobrazeno:3728

Česká inspekce životního prostředí uložila obci Hodonín u Nasavrk pokutu ve výši 550 tisíc korun za to, že jako vlastník lesa významně zanedbala ochranu lesního...

Ředitelem Lesní správy Lány se stal Pavel Rus

Ředitelem Lesní správy Lány se stal Pavel Rus

Lesnictví

Zobrazeno:3677

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stal Pavel Rus. Do funkce ho k 2. lednu jmenoval na základě doporučení výběrové komise prezidentův kancléř Vratislav Mynář...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby