Vojenské lesy, stejně jako řada vlastníků jiných lesních majetků, aktuálně řeší rozsáhlou kůrovcovou kalamitu.
Státní podnik, obhospodařující 126 tisíc hektarů lesů v stávajících a bývalých vojenských újezdech a jejich okolí, byl jedním z prvních, kdo musel s broukem napadajícím smrky bojovat. Vojenský újezd Libavá na Olomoucku, který se rozkládá v nadmořských výškách okolo 500 metrů, byl nejsilněji zasažen už v roce 2015. Nyní je tam podle generálního ředitele Vojenských lesů a statků (VLS) Petra Krále už dobojováno a lesníky čeká masivní zalesňování, na které padnou stovky milionů korun.
Na ty by podnik potřeboval ušetřit peníze, které v posledních letech odváděl do státního rozpočtu. Kromě tvorby nových porostů firma utrácí více i za chemii a další opatření, k nimž musí v souvislosti s kůrovcem přikračovat. "Vloni jsme za ochranné prostředky utratili 22 milionů, před pěti lety jen zhruba pět až sedm," říká v rozhovoru pro HN Král.
"Větší problémy nyní máme na vojenském újezdě Březina kolem Vyškova, kde je také nižší nadmořská výška a je to též jedna z lokalit nejvíce postižených suchem," uvádí. Upozorňuje však, že nikoliv kůrovec, ale právě suché počasí, sužující Česko posledních pět let, je hlavním problémem, který nakonec nejspíš vyžene smrky zpět do hor, kam historicky patřily.
Celý článek najdete zde.
Komentáře