logo Silvarium tisk
Zpravodajství
Petr Pokorný

Vodáci, kteří se letos chystají na sjezd Teplé Vltavy, jejíž část se nachází v prvních zónách šumavského národního parku, mohou být zatím klidní. Na vodu mohou.
Správcům parku se totiž dosud nepodařilo zavést opatření, jež by řeku pro vodní turistiku prakticky zcela uzavřela.

Proti návrhu ochranářů se postavily především šumavské obce, a prozatím tak zabránily přijetí nového návštěvního řádu. Někteří jejich zástupci kvůli tomu úterní jednání s vedením NP Šumava rovnou bojkotovali.
Na toku Teplé Vltavy přesto nadále vládne silná nervozita
„Je to samozřejmě dobrá zpráva. Ale jedná se jen o nejbližší období. Stále není jasné, co bude příští rok. Sezóna končí v říjnu, ale už v tu dobu budeme muset plánovat novou. Jsme doslova v pasti,” řekla ve středu Právu majitelka společnosti Votus Jana Bláhová.
Votus půjčuje už od roku 1990 lodě právě v oblasti Teplé Vltavy. Nyní je nabízí v lokalitách Horní Vltavice, Lenora, Soumarský most a Nová Pec.

„O Šumavě už dávno nerozhodují odborníci, ale úzká skupina lidí, jejichž zájmy nechápu. Na řece jsme téměř 20 let. To znamená, že za tu dobu by měla být úplně zničená. Ale není, takže už nevím, o co vlastně jde,” zdůraznila. Nechápe, jak kroky ochranářů souvisejí se snahou udržet na Šumavě stálé obyvatele a turisty.
Vodáků letos ubylo. Podle Bláhové je to dáno tím, že mnozí návštěvníci si myslí, že je řeka uzavřena. Podle mluvčího Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Radovana Holuba to způsobilo počasí.

Vedení parku očekává, že hlavní nápor přijde v srpnu, kdy bývá na Šumavě stabilnější počasí. Zatím správa nemusela řeku uzavřít, přestože se její hladina pohybuje přibližně jeden až dva centimetry nad povoleným limitem 45 cm, měřeným na vodotečné lati u Soumarského mostu. Pokud by platila nová pravidla s limitem 65 cm, už by na řece nebyla ani noha. Park ale ustoupit nehodlá.
„Už tak jde o mírnější opatření. Odborníci navrhovali limit 70 až 80 centimetrů. Věříme, že v září bude nový návštěvní řád schválen,” prohlásil Holub.

Nyní se zdá, že kromě správy parku a zeleného ministerstva životního prostředí chystaná opatření na Šumavě nepodporuje už nikdo další. Proti se anonymně stavějí mnozí vědci, oficiálně pak zástupci obcí, kraje i veřejnost.

„Jsem zvědav, jestli se poté, co Šumavu sežere kůrovec, budeme moci ještě za svého života do zdravé krajiny znovu podívat. Řeka je jen zástupný problém, který má odvést pozornost od závažnější problematiky,” řekl Právu například bývalý reprezentant ČR v kanoistice Jakub PrĂĽher.

Proti návrhům správy se otevřeně staví i jihočeský hejtman Jan Zahradník (ODS), předseda Svazu obcí Národního parku Šumava František Nykles i řada senátorů a poslanců.

„Je to dle mého názoru rozhodnutí, které téměř likviduje vodáctví na Teplé Vltavě, a další krok správy parku k uzavření Šumavy pro návštěvníky. Domnívám se, že je to v rozporu s veřejnými zájmy a že by se touto problematikou měla začít zabývat vláda jako celek, a nikoli jen resort životního prostředí,” zdůraznil už dříve hejtman.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě