Nedělní silný vítr polámal v šumavském národním parku podle prvních odhadů 50.000 krychlových metrů dřeva. Lidé by proto neměli vstupovat do lesů. Hrozí tam nebezpečí pádu stromů. Silný vítr zasáhl nejvíce jižní část šumavského národního parku. ČTK to řekl jeho mluvčí Jan Dvořák. Přesnou výši škod teprve pracovníci NP Šumava zjišťují.
"V oblasti Stožce a Nové Pece leží odhadem 20 tisíc metrů krychlových polomů. První odhady lesníků z Kvildska a Borovoladska muví o 10.000 metrech krychlových. Celkově v lesích Správy Národního parku Šumava způsobila vichřice polomy v objemu zhruba 48.000 kubíků," řekl Dvořák. Dodal, že odstraňování škod komplikuje i počasí. Na některých místech Šumavy dnes začalo sněžit. "Uvidíme, jak rychle se nám podaří dostat do hůře dostupných lokalit," uvedl.
Jde o druhou kalamitu v šumavském národním parku v letošním roce. Koncem srpna silný vítr polámal přibližně 130.000 krychlových metrů dřeva. V průměru představuje krychlový metr jeden strom.
Kvůli srpnovým polomům nesmí turisté vstupovat na některé trasy v oblasti Stožce a Nové Pece na Prachaticku. Dvořák uvedl, že park aktuálně doporučuje, aby si lidé neplánovali výlety na celé území Šumavy.
Výše škod, které nedělní polomy způsobily, zatím není známá. "Bude trvat několik dní, než se nám podaří zjistit přesný stav," uvedl Dvořák.