Veronika Petruchová, moderátorka
Silný vítr komplikoval dopravu v Olomouckém kraji. K desítkám popadaných stromů museli vyjíždět hasiči na Jesenicku. Na řadě silnic vyvrácené stromy a polámané větve znemožnily provoz. Jeden ze stromů spadl i na auto, které místem zrovna projíždělo, řidič utrpěl pouze lehká zranění.
Petr Bača, redaktor
Kvůli hrozícímu pádu dalších stromů proto byla silnice nedaleko Zlatých Hor směrem na Krnov až do dnešních ranních hodin uzavřená. Hasiči zasahovali u bezmála dvou desítek případů od odpoledne až do nočních hodin.
Zdeněk Hošák, tiskový mluvčí HZS Olomouckého kraje
Na Jesenicku a Šumpersku docházelo k velkým poryvům a také k pádům stromů , nejenom na komunikace, také na dráty elektrického vedení, což zapříčinilo výpadek elektrické energie.
Petr Bača, redaktor
Vliv na pády stromů mají i vytrvalé deště z minulého týdne. Půda v lesích je vodou ještě stále nasycená a při intenzivním větru se tak stromy mohou snáze vyvrátit. V tuto chvíli neplatí žádná výstraha před silným větrem nebo omezení vstupu do lesa, přesto bychom měli být při procházkách lesem obezřetní. Podle meteorologů by měl vítr během dnešního dne slábnout. Jižní až jihovýchodní vítr má ve východní části republiky dosahovat nejvyšší rychlostí 7 m/s, v západní části Čech by měl vítr dosahovat maximální rychlosti 4 m/s, v nárazech na horách může být jeho rychlost až 70 km/h. Petr Bača, televize Nova.
TV Nova
Vítr na Jesenicku vyvracel stromy a lámal větve (TV Nova)
Monitoring médií
- úterý 30. červen 2026
- Cenový vývoj kulatiny a řeziva (drevmag.com)
- Od lesáků pro lesáky. VLS staví domy pro své zaměstnance (vls.cz)
- Městské lesy Hradec Králové se stanou modelovým územím pro rekreaci, environmentální vzdělávání a udržitelný turismus (FLD ČZU)
- Lázeňské lesy a parky začaly měřit návštěvnost v lesích. Na pěti místech jsou nově instalované sčítače pěších a cyklistů (mmkv.cz)
- Divoké parkování v Beskydech. Přestupků ubylo, nesmí však začít růst houby (impuls.cz)
- Ve výměře lesů v Česku je Plzeňský kraj na druhém místě (plzenskyrozhled.cz)
- Lesníci z celé Vysočiny zamířili do Nového Města. Debatovali o budoucnosti lesů (zdarsky.denik.cz)
- Na Jindřichohradecku hořely čtyři hektary lesa. V náročném terénu pomáhali i Rakušané (lidovky.cz)
- Hasiči na Tišnovsku bojovali s požárem i vedrem, zveřejnili video (novinky.cz)
- Juan Alberto Molina: Náš výzkum pomůže zvýšit odolnost evropských lesů a jejich schopnost vázat uhlík (prumyslovaekologie.cz)















