Životu nebezpečný může být v těchto dnech i nejbližších měsících vstup do lesa, kde hrozí pády polámaných stromů a těžkých větví. Proto na řadě míst kraje platí minimálně do konce ledna příštího roku zákazy vstupu do lesa. Může za to nedělní vichřice Herwart, která za sebou jak ve státních, tak městských lesích a národním parku České Švýcarsko zanechala tisíce vyvrácených a polámaných stromů.
V národním parku vichřice poničila 5 tisíc krychlových metrů dřeva, což je zhruba 6 tisíc stromů, a škody jsou statisícové. Většina cest a stezek je průchodná jen s obtížemi, některé vůbec. Zavřená je pěší zelená od Šternberka k Turistickému mostu a tři cyklotrasy – číslo 3033 podél Vlčího potoka k Turistickému mostu, číslo 3032 z osady Kopec podél Brtnického potoka a číslo 3032 z Kyjova do Zadní Doubice. Vstupovat se ovšem nemá do celého parku.
„Na cestách leží vyvrácené stromy, následkem vývratů došlo i k drobným řícením kamenů ze skalních svahů. Cesty také ohrožují špičky a části stromů, které jsou zavěšené v korunách stojících stromů. Nejhorší je situace v severní části parku, zejména v okolí Kyjova a Brtníků. Prioritou pro nás nyní je cesty postupně uvolňovat," popsal mluvčí parku Tomáš Salov. Škody jsou podle něj rozsahem srovnatelné s orkánem Kyrill v roce 2007.
V lesích spravovaných státem vichřice smetla zejména modříny a smrky. Společnost Lesy ČR eviduje v kraji podle prvních odhadů 100 tisíc kubíků poškozeného dříví a do konce ledna příštího roku proto na některých místech platí zákaz vstupu do lesů. „Stromy stále padají, půda je podmáčená, navíc fouká, takže v lesích teď není bezpečno a cesty jsou obtížně prostupné. Snažíme se je postupně zpřístupňovat, ovšem termín konce zákazu nemusí být konečný," sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Nejvíce postižené jsou podle ní lesní správy Rumburk a Chomutov, kde je zničeno 50 tisíc a více než 20 tisíc kubíků. „Zákaz vstupu platí do nejrizikovějších a nejpostiženějších oblastí. Na Chomutovsku je to u Brandova, Načetína a Kalku. Na Rumbursku je nejhorší situace v lesích v okolí Mikulášovic, Starých Křečan a Šluknova," vypočítala Jouklová s tím, že na Rumbursku bude zákaz vstupu platit dokonce až do závěru dubna příštího roku.
Stejné opatření se týká i městských lesů na Chomutovsku v okolí Hory Svatého Šebestiána, Nového Domu a Blatna, kde lidé mají omezit vstup do lesů a mohou se pohybovat pouze po cestách. „Podle prvních odhadů jsou poničeny až tři tisíce kubíků dřeva. To představuje polovinu roční těžby," uvedl ředitel městských lesů Petr Markes.
Na Mostecku je nejhorší stav městských lesů v okolí Mníšku a Klínů, v Děčíně se nesmí vstupovat do lesoparků, v Ústí nad Labem do Bertina údolí. „V současné době víme, že dále jsou největší problémy v okolí Labské cyklostezky, kde většina stromů byla odklizena, ale bude nutné provést prořezy, případně kácení nestabilních stromů," přiblížila mluvčí města Romana Macová.
Odklízení nebezpečných stromů může i v městských lesích na některých místech trvat až do jara. „V tomto období bude v lesích větší množství těžké lesnické techniky, proto musí lidé být opatrní," dodal Markes.