Čtvrteční bouře a vichřice poničily v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) podle prvních odhadů do 200 tisíc metrů krychlových dřeva. Představuje to přibližně 2,5 procenta celoroční těžby podniku. Polomy by chtěly LČR zlikvidovat do konce roku. Finanční škody podnik zatím nevyčíslil. Dnes to řekl vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody LČR Ladislav Půlpán.
Nejpostiženějšími lokalitami jsou severovýchodní Čechy, zejména Jilemnicko, Vrchlabsko, Královédvorsko a Hořicko. "Na tato místa připadá přibližně polovina škod. Například na Královédvorsku se odhadují škody kolo 50 tisíc metrů krychlových," řekl Půlpán. Převážně podle něj jde o rozptýlené vývraty a polomy.
Lidé by při vstupu do lesů s polomy měli být velmi opatrní. U některých nalomených stromů stále hrozí zřícení. Soustředěné polomy by lidé měli obcházet, upozornil Půlpán. S minulými velkými kalamitami nejsou nynější polomy zdaleka srovnatelné. Po orkánu Kyrill v lednu 2007 ve státních lesích zůstalo 6,05 milionu metrů krychlových poničeného dřeva. Orkán Emma loni v březnu poškodil asi dva miliony metrů krychlových dřeva. Roční plánované těžby podniku se pohybují kolem osmi milionů m3.
Monitoring médií
- čtvrtek 25. červen 2026
- V Č. Švýcarsku platí vysoký stupeň nebezpečí požáru, lidé mohou jen na stezky (ČTK)
- Lesy Českého Švýcarska před kůrovcovou kalamitou a po ní na srovnávacích fotografiích (medium.seznam.cz)
- Hasiči bojovali nad ránem s požárem chaty i lesa (hasicovo.cz)
- Voda z Moravy pomáhá zmírnit sucho v lese u Hodonína (lesycr.cz)
- Nová přírodě blízká opatření pomohou krajině zadržet vodu i lépe odolávat suchu (hustopece.cz)
- středa 24. červen 2026
- Hnutí Duha podalo žaloby na Macinku a Turka kvůli údajně poškozujícím výrokům (ČTK)
- V parku České Švýcarsko platí kvůli nebezpečí požáru zákaz vstupu do lesa v noci (ČTK)
- Spor o požár v Českém Švýcarsku pokračuje, chalupáři s verdiktem nesouhlasí (decinsky.denik.cz)
- Požár lesa na Pardubicku. Na místo vyjela i velkokapacitní cisterna (pardubicky.denik.cz)
- V Brně a okolí hrozí požáry. Meteorologové vyhlíží také extrémní vedra (brnensky.denik.cz)
















