logo Silvarium tisk
Název: Věřím, že tato vláda dostane důvěru a že tu budeme dlouho, říká Petr Gandalovič
Zdroj: Právo
Datum: 13.01.2007
Autor: Alexandr Kramer
Rubrika: Rozhovor

 

* Pane ministře, do úterka jste šéfoval na ministerstvu pro místní rozvoj, teď jste se přestěhoval na ministerstvo zemědělství, mezitím to vypadalo, že budete ministrem zahraničí Máme tak skvělou vládu, že v ní kdokoli může být ministrem čehokoli?

 Pane redaktore, pokud zpochybňujete mou kvalifikaci pro resort, jehož řízením jsem byl pověřen v této vládě, máte na to samozřejmě právo. Ale dovolím si upozornit vás na dvě skutečnosti. Za prvé já nejsem o zemědělské problematice tak úplně nepoučený, svého času jsem coby náměstek ministra pro životní prostředí odpovídal mimo jiné za lesní hospodářství a také jsem měl pod sebou všechna povodí. Za druhé zemědělství je dnes prakticky evropský obor, jehož vývoj velice závisí na našem vyjednávání v Bruselu, a já si troufám říct, že právě na ministerstvu pro místní rozvoj jsem se toho o vyjednávání v EU hodně naučil.

* Taky jste mohl navázat na své zkušenosti v diplomatických službách, že? Jiří Čunek, jenž vás tam nyní vystřídal, žádnou podobnou průpravu nemá, a dokonce neovládá žádný cizí jazyk

 Panu vicepremiéru Čunkovi při řízení ministerstva pro místní rozvoj jistě pomohou zkušenosti, které získal v komunální politice, tak jako pomohly mně. Já mu, pokud bude mít zájem, samozřejmě budu kdykoli k dispozici; myslím si, že tím, že spolu budeme sedět v jedné vládě, je kontinuita té práce zaručena.

* Vaše první ministrování trvalo čtyři měsíce - co myslíte, jak dlouho potrvá to druhé?

 Možná se budete divit, ale já jsem optimista - věřím, že tato vláda dostane důvěru, a že tu tedy budeme dlouho.

* Kde ten optimismus berete, když vám sociální demokracie ve středu jasně řekla, abyste s její tolerancí nepočítali?

 Ta středeční show těžko mohla dopadnout jinak, složitá debata se nedá vést v přímém televizním přenosu. Já si myslím, že ta jednání budou pokračovat.

* Přestože Jiří Paroubek prohlásil, že rozhodnutí ČSSD je konečné?

 To prohlásil v souvislosti s hlasováním o důvěře, ale určitě víte, že sociální demokracie v této chvíli rozjíždí určité manévry ve vztahu k pozici předsedy Sněmovny, a ty dvě věci jsou navzájem provázány.

* K tomu se dostaneme, ale nevkládáte teď své naděje spíš do případných přeběhlíků z řad ČSSD?

 Nadějí, že se mezi poslanci sociální demokracie najdou samostatně uvažující a odvážní lidé, se nijak netajíme. Je přece například známo, že bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman soudí, že sociální demokracie by měla odejít do opozice a že tento názor není ojedinělý, stejně se vyjádřila i řada regionálních soc. dem. organizací.

* Miloš Zeman není poslanec.

 Já si myslím, že Miloš Zeman je stále velmi vlivnou postavou české politiky. Za obyčejnými důchodci na Vysočině nejezdí americký velvyslanec.

* Máte konkrétní představu o identitě těch soc. dem. poslanců, v jejichž pomoc doufáte? Nedávno jste tajnosnubně prohlásil, že "o některých vědí všichni, o některých jenom někteří".

 Já vím o těch, o nichž vědí všichni. Včera jsem četl v Mladé frontě Dnes, že tři poslanci ČSSD se vyhnuli odpovědi na její přímou otázku, jestli vládu podpoří nebo nepodpoří. Předseda ODS dnes oslovil všechny poslance ČSSD dopisem, který je velmi korektní a přesně reflektuje situaci, ve které se nacházíme. Významným rysem té situace je, že po těch sedmi měsících diskusí jak sociální demokraté, tak my v podstatě víme, kam až můžeme jít a kam už jít nemůžeme. Na každém poslanci, který ten dopis obdrží, je, aby se sám rozhodl, jaký z toho pro něj plyne závěr: zda chce přispět k ukončení toho sedmiměsíčního trápení, nebo naopak k jeho pokračování.

* Pokud ten dopis některého poslance ČSSD přesvědčí, má se přijít přihlásit na Jánský vršek? Nebo se necháte překvapit až při tom hlasování 19. ledna? A nezkusíte také přímo oslovit některé vybrané jednotlivce?

 Do 19. ledna chybí ještě týden, což je dost dlouhá doba. Já myslím, že tam bude všechno: jednání s vedením ČSSD i diskuse s jednotlivými poslanci. Samozřejmě to není o tom, že by se měl jít někdo někam přihlásit, ale o tom, že ve Sněmovně se skoro všichni známe, takže spolu jistě budeme na toto téma komunikovat. Myslím, že to je normální a naprosto legitimní.

* Můj redakční kolega Jirka Hanák k tomu poznamenal, že je pozoruhodné, že "Topolánkova nová vláda, která si boj proti korupci postavila do čela svého programu, může získat důvěru jen korupcí".

 To je velmi podlé obvinění; já bych si takovýto apriorní soud o možných motivacích jiných lidí v životě nedovolil a u pana Hanáka mě to mrzí. "Logika" toho jeho výroku se opírá o předpoklad -

* - že si lze těžko představit poslance, který z přesvědčení podpoří vznik vlády s programem, který je v naprostém rozporu s programem jeho strany.

 Tak si, pane redaktore, představte sám sebe, že sedíte v té Sněmovně a že je vám předloženo programové prohlášení vlády, o kterém víte, že obsahuje řadu reforem, které tato země potřebuje. Co uděláte? Podřídíte se slepě direktivě svého poslaneckého klubu, nebo přijmete osobní odpovědnost za své rozhodnutí a zvážíte, co je dobré pro Českou republiku? Já jsem přesvědčen, že právě vy byste udělal to druhé.

* Pokud je to poklona, tak vám za ni děkuju... jenže já bych právě proto, že to s Českou republikou myslím dobře, rozhodně neumožnil svým hlasem realizaci programu, který by byl třeba jen vzdáleně podobný tomu vašemu.

 Pane redaktore, víte, že v programu této koalice je řada věcí, které sociální demokracie ve své volební kampani sice odmítala, ale pak, při jednání o vládě ODS-KDU ČSL-ČSSD, na ně přistoupila?

* Proč jste tedy z toho jednání odešli a vrátili se k pravostředové trojkoalici?

 Ten projekt byl realistický, podařilo se nám v něm prosadit značnou část svých priorit a z hlediska obsazení jednotlivých resortů byl pro ODS výhodnější než ten současný Odešli jsme od něj prostě proto, že s ním nesouhlasila naše členská základna.

* Tak proč jste s ním vůbec zdržovali, když od začátku neměl šanci?

 Tahle otázka je jistě na místě, ale uvědomte si, že někdy je třeba věc, o které rozhodujete, do určité míry dotáhnout, abyste o ní mohl rozhodovat informovaně a odpovědně. Rozhodně v tom nebyla žádná finta; předseda Topolánek předložil výkonné radě dojednaný projekt a výkonná rada ho odmítla, toť vše.

* Byla to čirá náhoda, že k tomu došlo den poté, co se na politické scéně vynořil coby významný hráč pan Melčák? A že se ODS tím pádem naskytla možnost zkusit realizovat scénář Marka Dalíka?

 Na tom jednání výkonné rady samozřejmě zazněly různé argumenty, byla to velice tvrdá, ale zároveň korektní debata Ti, kteří byli proti tomu projektu, argumentovali zejména atmosférou na nedávném kongresu ODS, kde převažoval odpor k exekutivní spolupráci s ČSSD.

* Vy jste byl mezi těmi, kteří byli nakonec přehlasováni

 Já jsem hlasoval pro ten koaliční projekt, protože mi přišlo absurdní, abych hlasoval proti něčemu, co grémium samo výkonné radě předkládá. Výsledek toho hlasování ovšem plně respektuji . a koneckonců jestli tato vláda získá důvěru, tak to pro politickou kulturu v České republice bude lepší varianta, než by pro ni bylo to manželství z rozumu.

* A když ji nezíská - byl byste v tom případě pro repete toho prosincového jednání s ČSSD a KDU-ČSL?

 Myslím, že teď nemá smysl spekulovat, jakou cestou se dáme v případě nezdaru druhého pokusu. Uvidíme, jak to dopadne, jak kdo bude hlasovat, jak se vyvine situace kolem volby nového předsedy Sněmovny Těch možností je tam víc, a pokud o nich budeme diskutovat, tak bychom to asi měli dělat při jednáních mezi stranami, ne přes média.

* Dobře, tak mi řekněte něco k té volbě předsedy Sněmovny. Sociální demokracie chce, aby se uskutečnila ještě před hlasováním o důvěře vládě, jak se k tomu postavíte?

 Pokud se ČSSD o to skutečně pokusí, tak tím opět potvrdí, že nedodržuje dohody.

* Jak to? Pan Vlček přece slíbil, že na tu funkci rezignuje.

 Pane redaktore, vy přece dobře víte, že není jedno, kdy na ni rezignuje. On slíbil, že na ni rezignuje před případným třetím pokusem; jestli to udělá už před skončením druhého pokusu, tak se tím vrátíme do té patové situace, kdy Sněmovna byla zablokovaná, a zase budeme současně hrát dvě představení, každé v jiném žánru. Já samozřejmě věřím, že pan Vlček tohle neudělá - že pan Vlček je čestný člověk a že přesně ví, co slíbil a jak to bylo chápáno.

* Co když to udělá?

 V tom případě bude sociální demokracie muset občanům vysvětlit, proč chce měnit Vlčka za Vlčka.

* To přece každý ví - protože po té převolbě by byl plnohodnotným předsedou Poslanecké sněmovny, ne předsedou, který se vzdal svého ústavního práva nominovat premiéra pro třetí pokus.

 Vy mi tu vlastně říkáte, že to pak bude jiný Vlček. Jenže to není pravda, to přece není žádná imaginární osoba, bude to samozřejmě stále týž inženýr Vlček, člověk, který má svůj kredit.

* Ptal jsem se vás, jak bude ODS reagovat.

 Samozřejmě se budeme snažit přesvědčit své politické partnery, že nejprve je třeba dokončit ten proces důvěry vládě a teprve pak je možné se zabývat situací kolem předsedy Sněmovny.

* A když je nepřesvědčíte? Pane místopředsedo ODS, já tady přece mluvím o určité konkrétní procedurální situaci a už potřetí se snažím od vás dozvědět, jak se v ní vaše strana zachová.

 Teď jste to pojmenoval naprosto přesně - ano, bude to procedurální situace. K tomu, aby jakýkoli návrh byl ve Sněmovně projednán - aby vůbec mohl být předložen - se musí nejprve dostat na pořad jednání.

* A tomu vy se svou stovkou koaličních poslanců zabráníte? Tohle je ta odpověď, kterou z vás doluju?

 Vládní koalice se svými sto hlasy nepochybně bude postupovat tak, aby se v Poslanecké sněmovně nejprve dokončil ústavní proces vyslovení - či nevyslovení - důvěry vládě.

* A když důvěra nebude, nepochybně budete postupovat tak, aby nebyl ani sociální demokrat v čele Sněmovny; čili aby ani třetí pokus nemohl získat Jiří Paroubek. Není-liž pravda?

 Kongres ODS vedení strany uložil, aby usilovalo o vládu, která realizuje co nejvíce z programových cílů občanských demokratů. A pokud to nebude možné, aby usilovalo o předčasné volby. Třetí pokus může vést k oběma těmto variantám - za předpokladu, že bude v naší režii.

* To vám Jiří Paroubek nabízí, ale jen když výsledkem bude společná vláda. Čímž jsme zpátky tam, kde jsme byli před čtvrt hodinou

 Dobře, tak já vám na to teď odpovím, sám za sebe. V hypotetickém případě, že tato vláda nezíská důvěru, budu patrně v souladu s tím, jak jsem hlasoval na tom prosincovém zasedání výkonné rady, pro to, aby se i dál jednalo se sociálními demokraty. Ale samozřejmě jen v rámci zadání kongresu - tedy jen o takové variantě, která by nám umožnila realizovat skutečně významnou část našeho programu.

* Situace ve vaší straně se teď dost podobá situaci v ČSSD před nástupem Jiřího Paroubka - spory, které mezi sebou vedete, zaplňují stránky novin. Mohl byste to našim čtenářům trošku zmapovat? Kudy u vás vede ta hlavní "frontová linie" a kdo je na které straně?

 Já bych to, pane redaktore, rozhodně nenazval frontovou linií, ale řekněme linií debaty a ta docela normálně vede mezi těmi, kteří něco vyjednali, a těmi, kteří jsou s tím vyjednaným výsledkem nespokojeni. Žádné jednání mezi politickými stranami nemůže být úspěšné bez vzájemných ústupků a je přirozené, že v každé z těch zúčastněných stran jsou pak různé názory na to, zda ty ústupky stály za ten výsledek.

* V té vaší debatě evidentně stojí na jedné straně Mirek Topolánek a na druhé pánové Bém, Bendl, Tlustý

 Já bych ta tři jména nedával tak úplně do jedné skupiny. Pan Bém a pan Bendl přes určité výhrady jednoznačně vyjádřili panu Topolánkovi svou podporu v tomto koaličním projektu. Pan Tlustý sice také řekl, že při hlasování o důvěře vládu podpoří, ale určitě se několika svými vyjádřeními od předsedy strany vzdálil více než ti dva.

* Vzdálili se vzájemně: dlouhodobý ekonomický guru ODS prohlásil, že nechce mít nic společného s nynějším kurzem svého předsedy, a ten o něm zase řekl, že selhal odborně, politicky a lidsky.

 Předseda vlády se prostě rozhodl, že v exekutivní roli nechce s panem Tlustým dál spolupracovat; řekl nicméně, že s ním chce spolupracovat v nějaké jiné roli.

* To je známo, ale proč se ten konflikt mezi nimi tak vyhrotil? Protože pan Topolánek pana Tlustého obětoval dohodě s lidovci?

 Já v žádném případě nechci mluvit za předsedu Topolánka, ale on sám v poslaneckém klubu řekl, že i kdyby to křeslo ministra financí získala ODS, navrhl by do ní jiného kandidáta. Takže to nasnaďové vysvětlení ve vaší sugestivně položené otázce určitě není úplné. Řekl bych, že to je kombinace řady faktorů. Pan Tlustý je jistě zklamán, že v té funkci nemůže pokračovat, to je lidské. Nepochybně je také znepokojen tím, že ten resort má vést pan Kalousek, a obává se o osud celé řady věcí, které tam započal. Tady je ovšem třeba jasně říct, že reforma veřejných financí v podobě, v níž je zakotvena v koaliční smlouvě, je výsledkem kompromisu. Kdybychom trvali na té její podobě, kterou měla v Modré šanci, tak bychom tu koaliční dohodu prostě nemohli uzavřít.

* Co říkáte tomu, že předseda ODS v této chvíli zřejmě nemá většího nepřítele, než je její zakladatel? Nelze současný stav vaší strany popsat i tak, že v ní zuří boj mezi stoupenci Václava Klause a stoupenci Mirka Topolánka?

 Zase nesouhlasím s tím, že v ODS "zuří boj", tak to nevnímám. Vnímám to tak, jak jsem řekl: jako diskusi mezi těmi, kteří nesou odpovědnost za tu koaliční dohodu, což je především předseda strany, jenž tu odpovědnost přijal. A těmi, kteří mají pocit, že ta dohoda pro nás není dobrá. K nim podle vlastního vyjádření patří Pavel Bém a taky řada hejtmanů. Já jsem rád, že všichni ti, kteří řekli, že s tím řešením mají problém, taky řekli, že jejich výhrady nejsou natolik zásadní, aby se proti němu postavili. Pokud jde o vyjádření pana prezidenta, to v žádném případě nebudu komentovat. K jeho kritickým výrokům a obavám z toho, jakým směrem se ODS nyní ubírá, mohu říct jedinou věc: byl bych velice rád, kdybychom měli šanci přesvědčit ho, že je to jinak. A že věřím, že pokud tato vláda získá důvěru poslanců, tak se jí postupně podaří získat také důvěru občanů i důvěru pana prezidenta.

* Kdyby si Václav Klaus přál, aby tato vláda získala důvěru Sněmovny, určitě by jí to při jejím jmenování popřál

 Nezlobte se, ale já skutečně považuji za nepřípadné spekulovat o tom, co si pan prezident přeje či nepřeje. To jmenování vlády proběhlo ve velmi korektní atmosféře a my všichni jsme si vědomi složitosti té situace a odpovědnosti, kterou neseme. Pan prezident si je samozřejmě vědom odpovědnosti, kterou nese on, a jistě mu není lehko. Ale příčinu toho nynějšího stavu bych nehledal v osobní rovině - tou příčinou je prostě ten 3. červen, kdy ty volby dopadly tak unikátním, nerozhodným výsledkem.

* Animozita mezi bývalým a současným předsedou ODS je přece staršího data. Nevidíte v tom analogii vztahu Miloše Zemana k jeho nástupcům v ČSSD?

 Do jisté míry v tom vidím analogii vztahů mezi rodiči a dětmi. Všichni máme nějaké představy o svých dětech, vychovali jsme je, předali jsme jim své hodnoty Když ty děti pak jdou do života, působí na ně celá řada jiných vlivů a ne všechny se nám líbí. Nicméně to jsou vlivy, které jsou realitou toho života. Realitou našeho politického života v této chvíli je za prvé politický střet mezi pravicí a levicí. Za druhé velmi nejasný volební výsledek, který neumožňuje tento střet jednoznačně rozhodnout. Za třetí pohyb pravostředových voličů osiřelých po rozpadu Unie svobody. My se chceme o tyto voliče nějakým způsobem ucházet a zároveň chceme být stranou, která má koaliční potenciál. Protože bez něj by nám při existujícím rozložení politických sil nebyl ani ten nejlepší program nic platný.

***

Jestli pan Vlček rezignuje už před skončením druhého pokusu, tak se tím vrátíme do té patové situace, kdy Sněmovna byla zablokovaná, a zase budeme současně hrát dvě představení, každé v jiném žánru.

Foto Autor - Foto PRÁVO - Milan Malíček

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě