Název: Veřejný zájem je na Šumavě naplněn
Zdroj: Právo
Datum: 12.09.2007
Autor: RNDr. JAKUB HRUŠKA, CSc.
Rubrika: Jižní Čechy
Jihočeský kraj má obavy o budoucnost Šumavy. Radní proto doporučují zastupitelům, aby se obrátili na vládu ČR se žádostí o určení veřejného zájmu ochrany přírody v národním parku Šumava.
Vláda již ale takový krok dávno učinila, a to vyhlášením Šumavy národním parkem v roce 1991. V nařízení vlády ČR č. 163/1991 se jasně říká: "Posláním NP Šumava je uchování a zlepšení jeho přírodního prostředí, zejména ochrana či obnova samořídících funkcí přírodních systémů..." Dále zákon o ochraně přírody č. 114/1992 v paragrafu 58 říká: "Ochrana přírody a krajiny je veřejným zájmem. Každý je povinen při užívání přírody a krajiny strpět omezení vyplývající z tohoto zákona".
Jihočeský kraj zřejmě odmítá brát tyto legislativní normy na vědomí. Zdá se, že tu najednou máme nejméně dva "veřejné zájmy". Jeden reprezentuje zákon o ochraně přírody a vláda ČR a o jeho uplatnění se snaží ministerstvo životního prostředí a správa NP Šumava. Ten druhý veřejný, poněkud tajemný zájem má na mysli jihočeský kraj a jeho hejtman. Protože, kde jinde by měla ochrana přírody být veřejným zájmem než v národním parku?
Samořídící funkce lesních ekosystémů se v NP Šumava obnovují velmi efektivně a vzniká les, který vyrostl sám, bez zásahu člověka, a který nejlépe odpovídá aktuálním přírodním podmínkám Šumavy. Stačí se zajít podívat k Plešnému jezeru, do Trojmezemského pralesa či na zážitkovou trasu na Březníku. Veřejný zájem, reprezentovaný současnou legislativou, je tam vrchovatě naplněn a žádná jeho nová definice není třeba.
Monitoring médií
- pátek 19. prosinec 2025
- Evropský parlament schválil novelu nařízení o odlesňování. Nařízení se již nebude vztahovat na tisk (TZ ČUV)
- Park České Švýcarsko plánuje nové projekty, chce nové návštěvnické centrum (ČTK)
- Dřevostavby ve veřejném sektoru: jaké vlastnosti mají školy, úřady, zdravotní střediska apod. ze dřeva? (tvarchitect.com)
- Děčín nabízí vánoční stromy vypěstované v městských lesích, cena zůstává stejná jako loni (ČRo - sever.cz)
- Zdraží kakao nebo káva? Dopady pravidel pro odlesňování zasáhnou i dovoz (ekonomickydenik.cz)
- čtvrtek 18. prosinec 2025
- Upozorňujeme na riziko náhlého pádu stromů a velkých větví na Českomoravské vrchovině (lesycr.cz)
- Pastva hospodářských zvířat v lesích (ČT 1)
- Poslechněte si nový díl Uchem v mechu, tentokrát na téma Drábské světničky (lesycr.cz)
- Mezi významnými zdroji emisí ve Španělsku budou letos i lesní požáry (ČTK)
- středa 17. prosinec 2025
- Přirozená obnova a výchova porostů: Lesy ČR naplňují strategii (lesycr.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
MENDELU zkoumá ochranu a management populací jasanu úzkolistého
, Před 6 hodinamiTaky se zdá, že K.und K.fořti to už pořešili. Geneticky vybrali a ... -
MENDELU zkoumá ochranu a management populací jasanu úzkolistého
, Před 6 hodinami"nevysvětlené dramatické snížení plodnosti jasanu a šíření kořenových hnilob" ... -
SVOL: Sběr materiálu pro adventní výzdobu má svá pravidla. SVOL upozorňuje na zákonná omezení (svol.cz)
, Před 3 dnyJaký sběr, jde o řádění našich "vážených spoluobčanů", vždy před vánoci ... -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Před 3 dnyIlim - největší sovětský papírník - škemrá o státní subvenci. -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Před 4 dny:lol: :lol: :lol: Odkaz jsem si neuložil, ale je to z diskuze na jakémsi ... -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Před 6 dnyNekoukejte a nevěřte tolik lhářům a masírce z ČT a jiných podobných ... -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Před 6 dnyA je třeba poznamenat, že situaci také zhoršilo zavedení elektronických ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, Před 1 týdnemA pak je tu třeba si uvědomit, proč v praktické taxaci to číslo tedy, aspoň ...













