KOZOMÍN Je to světový unikát. Tak aspoň mluví o dřevoplynové elektrárně v Kozomíně u Kralup nad Vltavou její provozovatel Bor Technology. Pochlubit se může inovativním systémem zplynování dřevní štěpky, který má oproti klasickému spalování daleko vyšší účinnost. Navíc, zplynování probíhá bez klasického kouře a sazí. Teď má za sebou tři měsíce ostrého provozu. Část místních obyvatel si na provoz stále stěžuje, vadí jim zápach a hluk.
„Každému to smrdí jinak. Je to takový nasládlý zápach. Domníváme se, že to pochází ze sušárny štěpky. Nejbližší okolí je zasažené i hlukem, ten nejvíce vyniká o víkendech," popisuje Martin Roth, předseda spolku Hlasy Kozomína, který vznikl v roce 2013 na odpor vůči tehdy vznikající elektrárně.
Žádná dosavadní oficiální měření však zápach či nadlimitní hlučnost nezaznamenala. „Stanovené limity nejenže nepřekračujeme, ale navíc se snažíme tyto projevy eliminovat vysoko nad rámec legislativních povinností," říká Oliver Garaj, místopředseda představenstva společnosti Bor Biotechnology, která elektrárnu provozuje. Ke snižování negativních vlivů na okolí podle společnosti posloužila i pětiměsíční technologická přestávka před zahájením ostrého provozu, během níž došlo ke koncepčním úpravám a posílení protihlukových opatření. Technologie, která tu zplynováním dřevní štěpky vyrábí elektřinu a teplo, byla vyvinuta ve spolupráci českých firem a vědců z Vysoké školy chemicko-technologické a Akademie věd ČR.
Podle zástupců dřevoplynky je o technologii použitou v Kozomíně kvůli její efektivitě a ekologičnosti velký zájem i v zahraničí.
„Již jsme tu měli na exkurzi delegace z Číny, Turecka, Kanady, Itálie, Švýcarska i dalších zemí," uvádí Přemysl Kotouček, předseda představenstva společnosti Bor Biotechnology. „Při výrobě elektrické energie dosahujeme účinnosti až 36 procent, oproti tomu běžné zdroje elektrické energie této velikosti se pohybují kolem 22 procent," říká.
Vyrobená elektrická energie je v současné době dodávána do elektrické sítě.
Na výrobu elektrické energie z biomasy by Bor Biotechnology v budoucnu rád navázal i papírnou zaměřenou na produkci polotovaru pro zhotovení toaletního papíru, papírových kapesníků, utěrek a ubrousků. Češi jich spotřebují více než sto tisíc tun ročně, přičemž pouze necelých deset procent se vyrábí přímo v České republice. Přes 90 procent tohoto papíru se do Česka dováží ze zahraničí.
„Česká republika vyváží tříděný odpadní papír, z něhož v zahraničí vyrobí role polotovaru, které pak zase nakupujeme a vozíme zpátky. To je jak neekonomické, tak neekologické," popisuje situaci kolem „ubrouskového" papíru Kotouček. Proto chce Bor Biotechnology postavit v nedaleké průmyslové zóně výrobnu tohoto typu papíru. Ta by teplo generované elektrárnou beze zbytku využívala. Celý proces zplynování štěpky by se podle slov Kotoučka ekologicky uzavřel. „Při plném provozu by tato jediná výrobna dokázala pokrýt asi čtvrtinu spotřeby v ČR," odhaduje Kotouček.
K tomu, aby Bor Biotechnology v Kozomíně zbudoval i papírnu, zatím nemá ani potřebné pozemky. Její připravovaná stavba v logistickém parku společnosti CTP Invest nevyšla. CTP se od záměru na jaře tohoto roku rozhodla odstoupit. „K tomuto kroku jsme se rozhodli z důvodu negativních ohlasů," vysvětlila společnost. Podle Kotoučka jsou v obci pro papírnu ještě jiné vhodné pozemky v průmyslové zóně. Ty jsou závislé na platnosti změny územního plánu z roku 2012, kterou řeší soud.
Aby toho nebylo málo, potýká se Bor Biotechnology i s tím, že její kozomínská elektrárna nemá zcela legalizované základy.
Krajský soud totiž letos v dubnu na základě žaloby spolku Hlasy Kozomína zrušil dodatečné povolení změny stavby, které elektrárně v roce 2014 vydal stavební úřad v Kralupech nad Vltavou a následně potvrdil krajský úřad. Soud změnu úřadům vrátil zpátky k novému řízení, které zatím nebylo ukončeno. Podle Kotoučka se jedná jen o procesní nesrovnalosti. „Po celou dobu máme od všech úřadů samá kladná vyjádření a neporušili jsme ani jedno. Věříme, že zainteresované orgány tuto nesrovnalost vyřeší tak, aby nedošlo ke zmaření naší investice," věří a snad i trochu hrozí Kotouček.
Vedle energie chce firma dělat i „ubrouskový“ papír (MF Dnes)
Monitoring médií
- pátek 29. listopad 2024
- V lese shořel stroj za miliony (Hasičské noviny)
- Sídlo Lesů ČR v Hradci: Projekt se musel přepracovat (Hradecký deník)
- Po růstu před dvěma lety se zájem o palivové dřevo v kraji výrazně snížil. Cena dřeva klesla, lidé jím topí méně (Mladá fronta DNES)
- Začíná prodej vánočních stromků. Kde je pořídíte na Rokycansku? (rokycansky.denik.cz)
- Muži na Karvinsku podle celníků lovili chráněné dravé ptáky ve volné přírodě (ČTK)
- Ochránci přírody vysadili jižně od Prahy sto rostlin koniklece otevřeného (ČTK)
- Návštěvnost hřebenů Krkonoš v turistické sezoně meziročně klesla o 5 pct (ČTK)
- U Olomouce někdo zapaluje posedy a krmelce. Policie hledá svědka z fotografií (olomoucky.denik.cz)
- čtvrtek 28. listopad 2024
- „Tohle si zvířata nezaslouží.“ Myslivci se zlobí na policisty, že trápí divočáky (seznamzpravy.cz)
- Perspektivy původní populace tisu červeného v širší oblasti Podyjí (nase-voda.cz)
Poslední komentáře
-
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
A jak naši Polští přátelé ? Listopadové submisje drewne v Lublinu ... -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
" Proč to děláme: 1. Je to ochrana vlastníků dříví. Kdyby se stalo (což ... -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
Pouze odpovídám na poslední odstavec ohledně tzv. "Vyvolávací ceny". -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
Jasan - klesá nabídka i špičková cena, což bude na vrub kvality a ... -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
A ještě pár postřehů ke dříví. -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
Aby to nevyznělo negativně - kluci deblický by měli dostat nějakej ... -
Skladba šumavských lesů se mění, přibývá například jedle, ukázala inventarizace
Vrchní zelený parazit plká svoje moudra o přirozené obnově. Přitom ... -
Obyčejná práce: Dobrovolné spolky by pomohly chránit lesy, říká lesní hospodář o projednávaném zákonu (newstream.cz)
"Novela lesního zákona – méně regulace, více motivace" Prdlačky.