logo Silvarium tisk

Petra SVOBODA, moderátorka
--------------------
Češi loni nasbírali rekordní počet šišek a plodů z listnatých a jehličnatých stromů. Přestože lesníci měli kvůli suchu obavy z kvality semen, nakonec se podařilo zásoby doplnit. První sazenice z loňské úroky se k obnově lesů využijí už na podzim. Více už Michaela Klárová.

Michaela KLÁROVÁ, redaktorka
--------------------
Češi loni do výkupen přinesli celkem 366 tun lesních plodů ze stromů jako jsou třeba kaštany, žaludy anebo šišky. Takové množství plodů a šišek se v předchozích letech podle vedení Lesů České republiky sesbírat nepodařilo. Nejvíce se loni sebralo v Bílých Karpatech ve Zlínském kraji, a pak u Hluboké nad Vltavou a Jindřichohradecku v Jihočeském kraji. Většina žaludů a bukvic je nyní u školkařů, tedy pěstitelů sazenic. Po uskladnění pak poputují do lesních školek, aby na podzim posloužily jako sazenice k obnově našich lesů. Sbírat semena lesních dřevin bylo možné pouze v lese k tomu uznaném. Naopak sběr ostatních plodů je v Česku poměrně neomezený. V českých lesích je pohyb po státních i soukromých lesích v podstatě volný. Naopak třeba v Německu a Rakousku existují omezení. Třeba houbaři si tam s sebou mohou z lesa odnést jen kolem 2 kilogramů. Přitom český houbař si domů odnese v průměru zhruba 10 kilo lesních plodů ročně. Nejvíce hub a borůvek, nejméně pak brusinek. Celkově si pak Češi za sběr lesních plodů přijdou skoro na 6 miliard korun ročně. Ještě doplním, že průměrný Čech ročně navštíví les 21krát.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě