logo Silvarium tisk

Více než dvě desítky vědců požádalo dopisem dárce konžského lesního sektoru o pozastavení peněz, pokud vláda zruší moratorium na vydávání koncesí pro těžbu dřeva. V Kongu se nachází 60 procent druhého největšího deštného pralesa, takže je tato africká země klíčový hráč v boji proti klimatické změně, napsala agentura Reuters.

Konžská ministryně životního prostředí Ève Bazaibaová v červenci oznámila, že moratorium z roku 2002 bude zrušeno a že prověří se všechny platné těžební kontrakty, aby se do sektoru vnesl pořádek.

Vědci zaslali dopis se žádostí o pozastavení plateb hlavním dárcům, k nimž patří Evropská unie a agentury OSN. Podle autorů listu zrušení moratoria může mít „katastrofální dopad pro životní prostředí, klima i společnost“.

„Komerční těžba, i když se jedná jen o vybrané druhy dřeva, je často začátek nezvratného procesu, který končí naprostým vykácením lesa,“ stojí v dopise. Doporučuje se v něm pozastavit finanční pomoc konžským vládním agenturám zabývajícím se ochranou lesa. Mezi signatáři jsou odborníci z Konga, Jihoafrické republiky, Británie a Nizozemska.

Profesor Corneille Ewango Ekokinya z univerzity v konžském městě Kisangani řekl, že konžská vláda musí nejprve zavést jasná pravidla lesního hospodaření. „Nelze dělat všechno najednou. Sektor je třeba nejprve připravit,“ prohlásil.

Bazaibaová se domnívá, že moratorium je neúčinné, protože nelegální kácení pokračuje.

Vyslanec EU v Kongu s vládním plánem souhlasil a nedávno řekl, že ho považuje za součást snahy obnovit kontrolu lesního hospodářství. Proti plánu nevznesli velké výhrady ani ochránci životního prostředí. Národní koordinátor konžské skupiny zabývající se ochranou klimatu Guy Kajemba v rozhlase minulý týden uvedl, že moratorium by mělo být zrušeno, protože vláda připravuje širší regulaci.

ČTK

Komentáře  

+4 # Starý 2021-10-29 07:52
A kdopak to dřevo kupuje?
Na topení ho tam asi moc nespotřebují...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě