logo Silvarium tisk

Žďár nad Sázavou 15. března (ČTK) - Ve Žďárských vrších nesmí turisté a horolezci u Čtyřpaličaté skály do poloviny května rušit krkavce. Krkavčí pár tam hnízdí skoro deset let, ale teprve poslední dva roky úspěšně vyvádí mladé. Přispělo k tomu omezení pohybu návštěvníků skály, které tam třetí rok touto dobou stanovuje Správa CHKO (Chráněné krajinné oblasti) Ždárské vrchy. V minulých letech v tomto území hnízdili mimo jiné i orli mořští. Jejich hnízda v CHKO ale spadla při vichřici, řekla dnes ČTK Kateřina Machová ze správy.

Zakázaný prostor kolem skály vymezují pásky, jsou tam i informační cedule. Čtyřpaličatá skála poblíž vesnice České Milovy patří k nejnavštěvovanějším ve Žďárských vrších. Lidé se tam mohou dostat i přímo nad krkavčí hnízdo, což je podle ochránců pro hnízdící ptáky nejrizikovější. Pokud se člověk přiblíží k hnízdu příliš blízko, krkavci odlétají, což může ohrozit snůšku, a potom i mláďata.

Omezení se týká pouze Čtyřpaličaté skály, jednoho ze dvou skalních útvarů v přírodní rezervaci Čtyři palice. K omezení pohybu návštěvníků přistupuje správa CHKO podle svého vyjádření velmi zřídka. Krkavčí hnízdění na této skále skále je podle ní ale dobrým příkladem toho, že to v odůvodněných případech může svůj smysl plnit. I na těžbě dřeva se lesníci v maloplošných rezervacích musejí domlouvat se správou CHKO, uvedla Machová. U některých rezervací je období těžby stanoveno mimo období hnízdění ptáků už v jejich vyhlašovacích podmínkách.

Zda se na Čtyřpaličatou skálu vrátí po pádu hnízd orli mořští, zatím není jisté. "Pro letošek to s nimi nevypadá úplně dobře. Uvidíme jestli si postaví hnízda znovu. Byť teď je právě ten nejhorší čas, kdy jim je mohl vítr shodit," uvedla Machová.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě