logo Silvarium tisk

Biologické centrum Akademie věd ČR (AV) uspělo u soudu ve sporu o způsob hospodaření ve vlastním lese na jižní Moravě. Vědci chtějí na pozemku hospodařit způsobem blízkým přírodě, nezískali ale souhlas úřadů. Krajský soud v Brně koncem ledna zamítavé rozhodnutí zrušil a věc vrátil ministerstvu zemědělství k dalšímu řízení. O verdiktu soudu dnes biologické centrum informovalo v tiskové zprávě.

Pozemek, který bude součástí největší moravské ptačí rezervace, Ptačího parku Kosteliska, koupilo Biologické centrum AV na začátku roku 2020. Na pozemku zarostlém především náletovými i nepůvodními stromy chtěla vědecká instituce hospodařit šetrnými způsoby blízkými přírodě s cílem podpořit rozvoj biodiverzity. Podali proto žádost o změnu kategorie lesa z lesa hospodářského, sloužícího především produkci dříví, na les zvláštního určení, který má sloužit především ochraně a obnově biodiverzity.

„My tam chceme vytvořit lesy, které měly téměř v celé Evropě dlouhou tradici po stovky let, ale z krajiny už téměř zmizely,“ popsal záměr vedoucí Oddělení biodiverzity a ochrany přírody Biologického centra AV Lukáš Čížek. Na pozemku chtějí vědci vysázet řídký les, složený z vrb a dubů, které by pravidelně ořezávali. Navíc by se tam v budoucnu pásl dobytek. „Takový biotop a způsob hospodaření nejlépe vyhovuje mnoha druhům ohroženého hmyzu a ptákům, ale i dalším druhům živočichů a rostlin,“ dodal Čížek.

Žádost o změnu kategorie lesa ale zamítl Krajský úřad Jihomoravského kraje a ministerstvo zemědělství zamítavý postoj potvrdilo. Biologické centrum se proto obrátilo na soud, který lednovým rozsudkem potvrdil, že vlastník lesa má právo určit, k jakému cílovému stavu porost povede. „Podle soudu není podstatné, jak les v dané chvíli vypadá, ale k jakému stavu bude upravován. Není důležitý stav na startu, ale v cíli,“ uvedl k rozsudku odborný lesní hospodář a poradce v oblasti lesnictví Dušan Utinek.

Přestože soudní spor vědci vyhráli, povolení pro své plány ještě nemají. Soud totiž zrušil zamítavé rozhodnutí ministerstva zemědělství a věc mu vrátil k dalšímu řízení. V něm bude úřad vázaný právním názorem vysloveným v rozsudku.

ČTK

Komentáře  

+5 # Rensa 2023-03-08 16:56
Neviděl jsem žádost ani rozhodnutí úřadu, ministerstva či soudu, ale na to nepotřebují kategorii lesa zvláštního určení.
Je to jejich, chtějí tam hospodařit odlišným způsobem, nechť si nechají vyhotovit LHP s vlastními rámcovými směrnicemi, pro které jsou přílohy vyhlášek jenom doporučení pro stanovení závazných ustanovení plánu a v rámci schvalovacího řízení zažádají o výjimky ze zákona a stěžovat u soudu si mohou, pokud by jim to kraj, potažmo ministerstvo nechtěly schválit.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě