logo Silvarium tisk

Environmentální Cenu Josefa Vavrouška si dnes převzali čtyři laureáti. Ekolog mokřadů Jan Květ ji získal za dlouhodobý přínos, za výjimečný počin ocenila porota pražskou političku a aktivistku Petru Kolínskou a kategorii „Eko-zásek roku" určenou pro mladé do 26 let letos porotci udělili předsedovi spolku Pestré Polabí Martinu Trávníčkovi. Letošní nové ocenění ministra životního prostředí za mimořádný příspěvek ke komunikaci či vzdělávání získal Jiří Jiránek. Ten stál u zrodu Hnutí Brontosaurus nebo ministerstva životního prostředí. Ceny za rok 2023 dnes předali pořadatelé ve Valdštejnském paláci v Praze.

Letos pořadatelé zaznamenali rekordní počet nominovaných ve všech kategoriích. „Vybírat laureáty mezi oborovými špičkami i mladými environmentálními nadějemi bylo opravdu těžké. Nakonec porota ocenila výzkum i osvětovou činnost, stejně jako zásluhy o legislativu a významnou mezinárodní spolupráci, Jana Květa. Cenu za výjimečný počin jsme se rozhodli udělit Petře Kolínské, a to za její oponenturu novely stavebního zákona i její roli v projektu Měníme klima v legislativě," uvedl Vladimír Kořen, předseda poroty Ceny Josefa Vavrouška, moderátor a pedagog.

Květ stál u zrodu vědeckého výzkumu v oborech produkční ekologie rostlin a ekologie mokřadů v Československu. Stojí za českým termínem mokřad jako ekvivalentu anglického termínu „wetland". Mimo jiné se zasloužil o vznik Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko a prosadil zařazení výzkumu mokřadů do programu UNESCO.

Laureátka ceny Kolínská se na předání nemohla dostavit z osobních důvodů. Její cenu převzala architektka Kateřina Eklová. Politička Kolínská vede Zelený kruh, kde se věnuje koordinaci projektů se zaměřením na klima. Cenu získala za oponenturu novely stavebního zákona a projekt Měníme klima v legislativě.

Jiránek je lesník a ochránce přírody. V roce 1974 stál u zrodu hnutí Brontosaurus. Po pádu komunistického režimu na ministerstvu životního prostředí zakládal oddělení ekologie krajiny. „Jiří Jiránek představuje generaci otců a matek zakladatelek moderní ochrany přírody a krajiny u nás. A koneckonců také samotného ministerstva životního prostředí. Bez jeho přispění by v roce 1992 nevznikl zákon o ochraně přírody a krajiny, který platí dodnes," řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Vítěz kategorie Eko-zásek roku Trávníček je studentem lesnictví na České zemědělské univerzitě. Udržuje a obnovuje místní přírodní stanoviště s cílem zachovat velkou míru biodiverzity. Vyhledává přehlížené a neudržované lokality v okolí, provádí tam vlastní biologické průzkumy. Obnovuje původní charakter starých sadů či mokřadních luk.

Cena Josefa Vavrouška se uděluje od roku 1996 a převzaly ji již desítky lidí. S oceněním se pojí finanční odměna a skleněná plastika od výtvarníka Vladimira Kleina.

Ekolog a někdejší federální ministr životního prostředí Josef Vavroušek patřil k protagonistům konceptu trvale udržitelného rozvoje. V roce 1995 se svou dcerou tragicky zahynul při zimním přechodu Vysokých Tater.


ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě