logo Silvarium tisk

V přírodní rezervaci Údolí Doubravy u Chotěboře dokončují dřevaři kácení souší, které nejvíc ohrožovaly turisty na stezce podél řeky. Úseky, které byly problematické, už jsou hotové nebo budou hotové do konce tohoto měsíce, řekl dnes ČTK starosta Chotěboře Ondřej Kozub (ODS). Upozornil na potřebu dodržovat zákaz rozdělávání ohně, i kvůli tomu, že hodně dřeva v údolí zůstalo a bude se postupně rozpadat.

Smrkové lesy na Vysočině v posledních letech ničí kůrovec. Letošní deštivé jaro trochu pomohlo tomu, že v městských lesích nepostupovala kůrovcová kalamita tak rychle jako v předchozích letech, ale nezastavila se, uvedl starosta. Chotěboři patří také hodně pozemků v prudkých svazích se stezkou v údolí Doubravy.

Pětikilometrová naučná stezka vede skalnatým údolím Doubravy mezi vsí Bílek a Horním mlýnem, kde jsou na řece zákoutí s balvanitým řečištěm a peřejemi. Ročně přírodní rezervaci navštíví desítky tisíc lidí, jezdí tam i školní výlety, uvedla Správa CHKO Železné hory.

Nebezpečné souše jsou pokácené v úseku od Bílku po skalní vyhlídku Sokolohrady, tento měsíc skončí práce i v úseku, který vede z druhé strany od mlýna po soutok s Kamenným potokem. Dřevaři pak budou pracovat ve zbývající části stezky, tam bude možná kácení pokračovat ještě příští rok zjara. Tato část ale není v tak špatném stavu, uvedl starosta.

Na omezení způsobená kácením v létě turisty upozorňovalo městské informační centrum i ve svém novém stánku na začátku stezky v Bílku. Pracovníci pomáhali turistům vybrat vhodnou trasu a upozorňovali na potřebu respektovat omezení daná těžbou.

Pokácené dřevo ve svahu u řeky Doubravy vesměs zůstává a přirozeně se rozpadá, díky tomu se vytváří lepší podmínky pro přirozenou obnovu lesa, uvedla Správa CHKO Železné hory letos na jaře. Klasická těžba s odvážením dřeva by podle ochránců přírody také mohla poškodit skály, nastartovat erozi půdy nebo zničit ostatní vegetaci či živočichy.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě