logo Silvarium tisk

Hasiči na řadě míst Řecka stále bojují s lesními požáry, zatímco někteří lidé se navzdory neustálým varováním chovají nezodpovědně a ke vzniku požárů tak v tomto suchém a horkém počasí přispívají. Agentura DPA dnes informovala mimo jiné o lesním požáru na ostrově Hydra způsobeném ohňostrojem, který dělali turisté na jachtě poblíž pobřeží. V pátek zemřel pětapadesátiletý dobrovolný hasič, který pomáhal bojovat s požáry na severozápadě Peloponéského poloostrova v regionu Elida.

Podle řeckých médií vypukl požár na ostrově Hydra v pátek asi hodinu před půlnocí. Jeho původci ze soukromé jachty se ho snažili uhasit, což se jim nepovedlo, a tak zavolali hasiče a utekli. Plameny se již podařilo dostat pod kontrolu, hasiči ale měli práci velmi komplikovanou. Místo požáru je ze země nepřístupné a muselo se tak hasit ze vzduchu a z moře.

Podle místních úřadů plameny zažehly jediný borovicový les na tomto turistickém ostrově. Incident vyvolal v Řecku, potýkajícím se s vedrem, vlnu rozhořčení. Jeden z příspěvků na sociálních sítích kritizoval „bohaté lidi, kteří mají víc peněz než rozumu“, napsal zpravodajský server BBC News. Starosta města Hydra v rozhovoru s řeckou stanicí ERT uvedl, že město podá na posádku lodi trestní oznámení.

Za posledních 24 hodin vypuklo podle DPA v Řecku 64 požárů lesa a porostu. Problematická je situace zejména na severozápadě Peloponéského poloostrova, kde muselo být preventivně evakuováno sedm lokalit. Hasiči a dobrovolníci tam bojovali s plameny celou noc.

Dnes se podle agentury Reuters desítky hasičů, podporovaných dvěma letadly a pěti vrtulníky, potýkaly také s požárem na ostrově Andros v Egejském moři.

Řecko sužují lesní požáry každoročně. I nyní k nim přispívá suché a horké počasí a teploty až 40 stupňů Celsia. Civilní obrana varovala před trvajícím nebezpečím i pro tento víkend, kdy se očekává silný vítr. Ten přispívá k šíření požárů, ale také komplikuje hašení ze vzduchu.

Některé požáry vzniknou z nedbalosti, jiné úmyslně. Chytit žháře je těžké, nedávno se ale místním úřadům podařilo například dopadnout muže, který založil požár východně od Atén. Hasiči pak s plameny bojovali dva dny. Žháře zachytily při trestném činu kamery.

V Řecku se podle DPA loni výrazně zvýšily tresty za žhářství i způsobení požáru z nedbalosti. Kromě pokut lze nově uložit až desetileté vězení i za způsobení požáru nedbalostí.

Loni v létě Řecko postihly velmi silné požáry, které si v červenci vyžádaly tři desítky obětí. Na ostrově Rhodos museli v červenci kvůli rychle se šířícímu ohni evakuovat přes 20.000 lidí. Mnozí turisté tehdy popsali evakuaci jako chaotickou, na sociálních sítích se objevily záběry desítek turistů prchajících po silnici před ohněm a dýmem. Několik tisíc turistů odvezly z pláží desítky lodí, pobřežní stráže i soukromníků.

Nejhorší lesní požáry v novodobé řecké historii vypukly 23. července 2018 u obce Mati, která leží východně od Atén, a v dalším regionu západně od Atén. Kvůli vyprahlé půdě a silnému větru se šířily tak rychle, že řada lidí nestačila utéct a uhořela či se udusila. Někteří se utopili, když se v zoufalství snažili před ohněm zachránit v moři. Celkem tehdy zemřelo 104 lidí a desítky dalších utrpěly zranění.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě