logo Silvarium tisk

Ve dvou lokalitách v ostravské městské části Radvanice a Bartovice budou vědci hledat způsob, jak s pomocí stromů snížit znečištění ovzduší. Postupně na území vysadí tisíce stromů a budou se snažit zjistit, které z nich mají nejlepší schopnost pohlcovat různé nečistoty. Zároveň ale budou zkoumat i vhodnost rozmístění stromů nebo způsob, jak o ně pečovat, aby se zvýšila jejich odolnost. Osmiletý projekt nazvaný CLAIRO bude stát přibližně 65 milionů korun, téměř 53 milionů korun na něj dá Evropská unie. Zbytek zaplatí město a kraj. Novinářům to dnes řekli zástupci města, kraje a vysokých škol, které na projektu spolupracují.
"Na dvou lokalitách v blízkosti podniku ArcelorMittal Ostrava, které mají dohromady rozlohu 20.000 metrů čtverečních, se bude testovat vhodnost výsadby konkrétních druhů zeleně a jejich údržby," řekl primátor Tomáš Macura (ANO). Závěry vědeckého projektu by pak mohla využívat nejen další města v regionu či republice, ale počítá se i s jich prezentací na mezinárodní úrovni.
Na projektu se podílejí tři univerzity s různými úkoly. Slezská univerzita v Opavě by měla navrhnout vhodné typy zeleně a jejich kombinace. Její zástupce Miloš Zapletal předpokládá, že vybrány budou jehličnaté i listnaté stromy. Přesný počet druhů zatím není znám, ale mohlo by jich být kolem deseti. "Úkolem Slezské univerzity je najít přesné složení a strukturu zeleně s ohledem na znečišťující látky a environmentální podmínky v těch daných lokalitách. Zajímají nás meteorologické parametry nebo proudění vzduchu," řekl Zapletal.
Sázet se bude několik tisíc stromů. "Bude se sledovat, jak zeleň funguje jako filtrace prachu a těch škodlivin z ovzduší. Lokalita je výborná, protože patří mezi nejhorší na území města. My potřebujeme znát situaci před výsadbou, takže už tam budeme měřit tyto prázdniny a budeme pokračovat osm let. Mezitím se v příštím roce vysadí zeleň, budeme sledovat, jak stromy rostou, jak fungují a tak dále," uvedl Jiří Bílek z Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava, která se na projektu rovněž podílí a s pomocí přístrojů bude sledovat záchyt prachu i dalších nečistot. "Budeme mít obrovské množství dat a dělat model toho, jak to tam funguje," řekl Bílek. S výpočty bude vědcům pomáhat i ostravský superpočítač. Odborníci z Univerzity Palackého v Olomouci zase budou hledat způsob vhodné péče o stromy. V minulosti se totiž ukázalo, že některé stromy sloužící ve městě jako izolační zeleň nebyly vhodně zvoleny nebo neměly správnou péči.
"I to, že nám některá historicky nasázená zeleň uschla, nás přimělo k zamyšlení nad tím, že nelze všechno dělat mechanicky a každé místo si žádá jiné řešení, proto jsme se do projektu zapojili," doplnil Macura.
Ostrava je podle primátora jediným městem v zemi a čtvrtým ve střední Evropě, které získalo grant z komunitárního programu Evropské unie zaměřeného na podporu inovativních projektů v Evropě.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě