Pořekadlo praví, že když se kácí les, létají třísky. V případě největšího lesního hospodáře v zemi, státního podniku Lesy ČR, však spíše platí, že pokud se kácí málo, padají hlavy. Ve firmě se od nástupu nového ředitele Josefa Vojáčka vloni v září změnil celý vrcholový management a nyní odcházejí i čtyři krajští ředitelé. Hlavním důvodem je podle všeho nezvládnutá těžba stromů napadených kůrovcem.
Martin Biben
Celý článek najdete zde.
Komentáře
Lesy Zlínského kraje pod odbornou péčí LČR řízených Pavlíčkovým managementem, to jsou čtverce a obdélníky stejnověkého smrku střídaného jen občas a pro zpestření čtverci a obdélníky stejnověkého buku. Je jedno, jestli jste ve 300 m.n.m. nebo 900 m.n.m. - ten les vypadá všude stejně. S přirozenou obnovou se téměř nepracuje, vytvářejí se plantáže, holosečně se mýtí poslední porostové zbytky jedlí a nahrazují - jak jinak - smrkem.
Z peněz takto ukradených občanům naší země se hradí megalomanské a zcela zbytečné sídlo krajského ředitelství ve Zlíně.
Nezbývá než popřát Lesům ČR ve Zlínském kraji, aby měly štěstí na nové vedení, které si uvědomuje, že píšeme rok 2019 a nikoliv 1819, které bude mít skutečnou lásku k lesům a přírodě a nebude je pouze považovat za zdroj krátkodobých plundrovacích zisků. Zaslouží si to totiž nejen příroda východní Moravy, ale i mnozí slušní, poctiví a lesy skutečně respektující zaměstnanci a manažeři.
Ve Zlínském kraji žiji, takže si troufám tvrdit, že práce LČR v něm je mi dostatečně známá.