logo Silvarium tisk
Název: V lesích číhá nebezpečí
Zdroj: Hradecký deník
Datum: 27.01.2007
Podtitulek: Při porušení zákazu vstupu hrozí pokuta, zranění, ale i smrt
Autor: Zpravodajové Deníku
Rubrika: region

Východní Čechy - Stav nouze v lesích, který až do 5. února vyhlásila vláda, platí na východě Čech v okresech Trutnov, Jičín a Náchod. Kdo zde bez povolení vstoupí do lesa, může zaplatit až padesátitisícovou pokutu. Firmy, přistihnuté třeba při krádeži dřeva, mohou počítat se sankcí až do výše 10 milionů korun. Do lesa mohou pouze lesníci, likvidující polomy, a někteří úředníci.
"Na dodržování opatření bude podle mluvčího státního podniku Lesy ČR Tomáše Vyšohlída dohlížet lesní stráž, složená ze zástupců majitele nebo správce lesa a policie. "Sice může uložit pokutu, ale bude spíše lidem domlouvat a varovat je před ohrožením života. Na přístupových cestách do lesa by měly na zákaz vstupu upozorňovat výstražné cedule," upřesnil Vyšohlíd.
Že je pohyb v orkánem poničených lesích životu nebezpečný, potvrzuje případ ze včerejšího dne. Při práci ve Sklenařicích u Vysokého nad Jizerou na Semilsku zahynul dřevorubec. Kácel strom, který se na něj při náhlém poryvu větru zřítil. Na místě byli další dva dělníci, kteří naštěstí vyvázli bez zranění.
Zákaz vstupu do lesů platí také v Krkonoších, kde orkán poškodil více než 70 tisíc kubíků dřeva. Poničené či nalomené stromy by mohly spadnout. "Stav nouze se dá definovat tak, že je dovoleno se pohybovat po veřejných sjezdových tratích a veřejných účelových komunikacích, které slouží například jako běžecká magistrála pro lyžaře a nejsou to pozemky určené k plnění funkcí lesa," vysvětlil ředitel Správy Krkonošského národního parku Jiří Novák. Zjednodušeně řečeno, sjezdového ani běžeckého lyžování se zákaz vstupu prakticky nedotkne. Pro běžkaře tak je připraveno například padesát kilometrů běžeckých tratí na Černé hoře, lyžaři mohou využívat i frekventovanou cestu ze Žacléře na Rýchorskou boudu.
Majitelé a správci lyžařských areálů se přesto obávají, že vyhlášený stav nouze v krkonošských lesích mnohé lyžaře odradí od návštěvy horských středisek. "Naše sjezdové i běžecká trať jsou v dobrém stavu. Pád stromů u nich nikde nehrozí. Polomy jsou jen v některých lokalitách mimo trať. Sezona zde začala až nyní s velkým zpožděním, potřebovali bychom snížit ztráty," řekl Zdeněk Spilka z lyžařského areálu v Horních Mísečkách na Trutnovsku.
Karel Novák z Horské služby Krkonoše ve Špindlerově Mlýně včera tvrdil, že žádnou informaci o zákazu vstupu do lesů od Správy KRNAP nedostali. "Turistické cesty na Sněžku jsou bezpečné, bez polomů," ujistil.
Do lesů v okresech, kde byl vyhlášen stav nouze, jako třeba v okolí Jaroměře, chodí i přes zákaz hodně lidí, kteří jinak les nenavštěvují. "Láká je tam jejich vlastní zvědavost. Chtějí vidět, jak to opravdu vypadá, a to se jim může vymstít," varuje Jaroslav Němec, jednatel společnosti Městské lesy Jaroměř. Podle lesníků je pobyt a lyžování v lese hazardováním se zdravím a životem. "U řady stromů hrozí, že by pod tíhou sněhu mohly spadnout," dodal. Největší nápor návštěvníků čekají lesníci o víkendu, až běžkaři vyrazí na túry.

Foto - Orkán poškodil i soukromé lesy v Prachovských skalách na Jičínsku. Jejich vlastník, firma J. M. Schlik Continuum, část polomů již zpracovala.
Foto - Radmila Šepsová

Zpravodajové Deníku

Vyšlo také v: Chrudimský deník, Jičínský deník, Krkonošský deník, Náchodský deník, Orlický deník, Pardubický deník, Rychnovský deník, Svitavský deník

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě