KRKONOŠE Takto posazená v mechu vypadá PET lahev možná i mile, jako z pohádky Kuky se vrací. Jenže ve skutečnosti vyvolávají vyhozené odpadky v přírodě mnohem větší beznaděj a odpor.
Správa Krkonošského národního parku jim proto vyhlásila boj. Chce oslovit speciální kampaní Není zvěř jako zvěř návštěvníky, aby si odpad odnášeli.
Loni navštívilo Krkonošský národní park a jeho ochranné pásmo téměř 3,8 milionu lidí. Jen při jarní sběračské akci vynesli pracovníci parku a dobrovolníci téměř tři tuny odpadu. Příroda by si s ním nedokázala poradit. „Na horách nejsou rozmístěny odpadkové koše. Do národního parku nepatří. Mají své místo v městských parcích, nikoli v přírodě, kde by jejich obsah mohl rozfoukat vítr nebo roznést divoká zvířata. Prostě, co si do přírody přineseme, musíme si i odnést," řekl ředitel Krkonošského národního parku Robin Böhnisch. Problémem je podle něj i organický odpad jako ohryzky od jablek nebo slupky od banánů. Ani ten do parku nepatří. Nejčastějšími odpadky, které v parku po návštěvě lidí zůstávají, jsou PET lahve, obaly od sušenek, igelitové sáčky, vlhčené ubrousky, plechovky nebo nedopalky cigaret. Jejich doba rozkladu je podle druhu od patnácti do 250 let.
Celý článek najdete v MF Dnes.
Komentáře
Ale i ty státe a Mze, vybíráte na ekologii poplatky za emise, za auta a pod.
Poplatků je hromadu, ale kam ty peníze jdou?
Malý vlastník lesa nic nepocítí a výhoda ...ani ta na dani žádná.
Látáte si své rozpočty a dotace, ale na nás zapomínáte.
Tak proč pořád po nás chcete nějaké povinnosti?
Nechybí trochu úměry v tvém (Státe a Mze) pohledu na věc?
Tak uvažuj....te.
Před časem proběhl nějaký případ, kdy dohledali původce černé skládky, a obec, místo aby to jako ovce za něj zlikvidovala, mu to nechala vyvézt na dvůr před barák. Bylo z toho natočené video, čuměl jak tele na nová vrata.
Ale v našem státě, kde si už málokdo něčeho cizího váží a přistupuje - teď upřednostním lesy - k něčemu zcela zdarma a ještě dále bez té osvěty, tak něco trochu smrdí.
Myslím, že za vybrané poplatky a pod., nemusí být problém pro KRNAP získat prostředky na osvětu, popelnice, či kontejnery při vstupech do chráněných oblastí s upozorněním na možnost uložení odpadu při návratu z těchto oblastí.
No a vše něco stojí, i vyvážení odpadků. Tak nevidím problém v této realizaci z našich poplatků, které si stát stejně vybere, ale ve prospěch věci nedá a nedá...
V neposlední řadě, kdo uklízí - vlastník lesa.
Nikdo nemáme tolik "velkých bratrů" a policie, ta umí pouze po 30 dnech případ odložit a to i v případě, že někoho nafotíte. Tu zkušenost již mám.
Pomoc státu-EU v "seminářích" bohužel vnímám jako dobré posezení u kafíčka a občerstvení zdarma...
Trochu práce ještě nikoho nezahubilo.
Ostatně, vše se mění a v době kdy nebylo plastu, ale sklo a to zálohované 1 Kčs, kdy jsem si za 1 Kčs koupil 10 rohlíků, tak nebylo po lesích nic. Ale to je také trošku chyba legislativy