logo Silvarium tisk

Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 28. července (zpravodaj ČTK Tomáš Kučera) - Skauti z různých koutů České republiky pomáhají v Krkonoších v boji s kůrovcem. Sedmičlenná skupina dnes loupala kůru z napadených stromů ve strmém svahu pod Kozími hřbety u Špindlerova Mlýna. ČTK to řekl jeden z nich, Viktor Charvát, který přijel do Krkonoš z Třebechovic pod Orebem na Královéhradecku. Ve skupině jsou i skauti z Brna. V Krkonoších ohrožuje přemnožený kůrovec tisíce hektarů lesa.

"Je nás tady sedm, z toho tři dívky a nespočet klád čeká na odkornění. Je to docela dřina, stromy jsou uschlé, kůra seschlejší. Včera (v sobotu) jsme sázeli buky, abychom předešli monokulturním smrkovým lesům, které jsou mnohem zranitelnější. V naší skupině je nejmladšímu 17 let," řekl ČTK třicetiletý Charvát.

Na odkorňování pokácených stromů nemá Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) dost sil, proto letos požádala skauty o pomoc. Ústředí českých skautů v květnu vyzvalo své členy starší 15 let, aby v Krkonoších pomohli s přemnoženým lýkožroutem smrkovým a označilo pomoc za nejrozsáhlejší akci na ochranu přírody českých skautů v novodobé historii. Výzvou oslovili okolo 20.000 členů a členek. Vzhledem k tomu, že lesy postižené kůrovcem jsou na i dalších místech ČR, řada skautů pomáhá ve svých regionech, například v Jeseníkách.

"Zprávu jsem zaregistroval na twitteru a přišla mi také e-mailem od našeho skautského starosty, kde sděloval, že KRNAP potřebuje pomoc. Podle našeho hesla - sloužím - jsme se rozhodli, že vyrazíme do Krkonoš pomoci s odkorňováním. Žádnou takovou celoplošnou výzvu Junáka nepamatuji," řekl ČTK Charvát.

Správa KRNAP poskytuje dobrovolníkům kromě instruktáže na místě nářadí na loupání a podle možností také ubytování.

Petr Slavíček ze Správy KRNAP označil práci skautů za důležitou proto, že zabraňuje šíření kůrovce. "Je tady vidět larvální stadium. Proto má teď odkorňování smysl, tím se brouk zahubí a nepřelétne na další zdravé či oslabené stromy. Kdyby k odstranění kůry tady nedošlo, za 14 dní by z toho vylétl, z každého kmene by napadl osm dalších," řekl ČTK Slavíček.

Problematickou situaci s přemnoženým kůrovcem v Krkonoších umocňuje kalamita ze zimy, kdy sníh masivně lámal vrcholky stromů. Za rok 2018 bylo v lesích KRNAP vytěženo 33.480 metrů krychlových dřeva napadeného kůrovcem a prognóza KRNAP pro rok 2019 hovoří minimálně o 40.000 metrech krychlových napadeného dřeva.

Kůrovec, neboli lýkožrout smrkový, je přirozenou součástí přírody a cílem správců národního parku není jeho vyhubení, ale předcházení jeho přemnožení. KRNAP se i s ochranným pásmem rozkládá na 55.000 hektarech. Rozloha dnešních lesních porostů na české straně Krkonoš je zhruba 37.000 hektarů.

S kůrovcovou kalamitou se potýká téměř celé Česko. Krkonoše jsou na tom ještě relativně dobře, protože brouk ztrácí na síle s rostoucí nadmořskou výškou. Správa KRNAP situaci jako kůrovcovou kalamitu neoznačuje.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě