klavírech Petrof rezonuje dřevo z Biskupských lesů
Stavitelé klavírů a pianin, které se pod značkou Petrof vyrábějí v Hradci Králové již 155 let, používají k výrobě hudebních nástrojů mnoho druhů dřeva. Pocházejí i z beskydských církevních lesů.
Výběr stromů vhodných k výrobě klavírů není náhodný, ale vychází z mnohaletých zkušeností nástrojářů. Odborníci objíždějí celou Evropu, aby našli vhodný smrk, buk, břízu, ořech, topol, lípu, javor, eben, habr nebo olši. Již dva roky jezdí vybírat dřevo také do Beskyd, aby si z Biskupských lesů odvezli do svých dílen dřevo ze staletých smrků. Z nich se vyrábí srdce klavíru – rezonanční deska.
„Dříve se pro výrobu hudebních nástrojů využívalo dříví pouze nejvyšší kvality, tzv. rezonanční, které má mj. velmi husté letokruhy, je zdravé, čerstvé, bez suků a má příslušnou tloušťku. Toto dříví se těžilo v rámci tzv. úmyslných těžeb pouze v některých lesních porostech, které byly pečlivě vybrány již v mladším věku a pěstovány zvláštními postupy," uvedla zástupkyně ředitele Biskupských lesů Venuše Komárková-Kinská.
Najít takové dřevo je však rok od roku náročnější. Lesníky zatěžuje těžba kůrovcového dřeva a úmyslné těžby se snížily. „Lesníci Biskupských lesů se přesto pečlivě snaží vhodné dříví pro výrobu hudebních nástrojů třídit a skládkovat tak, aby na přejímku připravili maximum vhodných výřezů," vysvětlila Komárková-Kinská.
Při samotné přejímce pak probíhá důkladné posouzení kvality každého výřezu dříví. Neprodávají se jen vysoce jakostní rezonanční výřezy, ale i ty, které například obsahují podíl rezonanční vrstvy dřeva jen zčásti. „Radost z profesionálně odvedené práce, úcta ke dřevu a lesu a možnost, že právě v tom konkrétním českém klavíru je i dříví, které v Biskupských lesích rostlo více než 100 let, všem lesníkům z Biskupských lesů stojí za to úsilí," uzavírá Venuše Komárková-Kinská.