logo Silvarium tisk

V Česku představuje plocha lesů s mezinárodní certifikací FSC, která zaručuje odpovědné hospodaření a posilování odolnosti lesů, necelých pět procent z celkové rozlohy lesů, tedy zhruba 130.000 hektarů. Rozloha certifikovaných lesů do roku 2022 rostla, od té doby ale spíše stagnuje, podle organizace FSC kvůli ekonomickému poklesu. Jednu z posledních certifikací obdržela letos v květnu společnost CTP Forest. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytly FSC a CTP.

Certifikace FSC (Forest Stewardship Council) je mezinárodně uznávaný standard, který zaručuje, že majitelé lesů podporují environmentálně šetrné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů, a tím pomáhají chránit ohrožené světové lesy. Pravidla také dbají na ochranu zdraví pří práci a práva pracovníků v lesnictví. Majitelé obdrží certifikát po splnění podmínek a auditu.

Plocha certifikovaných lesů v ČR aktuálně tvoří 136.120 hektarů, v posledních letech podle organizace FSC výrazně narostla, například v roce 2019 dosahovala plocha přes 50.000 hektarů. Od té doby ale rozloha mírně klesá. „Nicméně v ČR je řada lesníků, kteří hospodaří přírodě blízkým způsobem i bez certifikátu FSC. Zdravotní stav lesů v ČR není dlouhodobě dobrý a projevy změn klimatu tuto krizi prohlubují, a o to důležitější je v nich hospodařit odpovědně a přírodě blízce,“ řekl ČTK Jakub Fabík za organizaci FSC.

Pokles si Fabík vysvětluje ekonomickou recesí, ze které se podniky ve dřevozpracujícím průmyslu stále dostávají a poptávají tak ve srovnání s předchozími roky méně certifikovaného dřeva. Zájem o certifikace je ale podle něj stále veliký a do budoucna očekávají zvýšenou poptávku. České lesy trápila v posledních letech kůrovcová kalamita, zdravotní stav lesů se ale loni podle odborníků ve srovnání s rokem 2022 mírně zlepšil.

Jednou z posledních společností, která certifikaci obdržela, je CTP, evropský developer logistických a průmyslových nemovitostí. „Klademe důraz na odpovědné lesní hospodaření, kdy například část dřeva ponecháváme v lese k přirozenému zetlení nebo jako doupné stromy,“ uvedl Tomáš Michálek, odborný lesní hospodář společnosti CTP.

CTP se tak stala největším soukromým vlastníkem, který má individuální certifikaci FSC. O certifikát ale můžou zažádat všichni majitelé, včetně státních lesů. „V ČR mají certifikát soukromé, obecní, městské i církevní lesy a Krkonošský národní park,“ doplnil Fabík.

Certifikace má podle Fabíka řadu výhod, po FSC dřevě je podle něj dlouhodobě vysoká poptávka. „Certifikovaní majitelé lesů si tak můžou zajistit pravidelný odběr dřeva, které může být oproti necertifikovanému dřevu také finančně zvýhodněno vyšší výkupní cenou,“ sdělil. Do ceny výrobků ze dřeva, které si kupují lidé v obchodech, se ale certifikace většinou nepromítne, tvrdí Fabík.

Lesní pozemky pokrývají podle údajů ministerstva zemědělství 2,6 milionu hektarů, což představuje 34 procent z celkového území státu.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Považujete proces vyhlašování Národního parku Křivoklátsko za transparentní a demokratický?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě