V Česku je 1150 lesníků vyškolených pro výchovné programy o lesích a hospodaření v nich. Jejich zástupci se spolu s lesníky z dalších 15 zemí účastnili Evropského kongresu lesní pedagogiky, který se na Vysočině konal od úterý do dneška. Mezinárodní setkání podpořil také Constantin Kinský, jehož společnost sídlící na zámku ve Žďáru nad Sázavou obhospodařuje 5700 hektarů lesů.
Lesní pedagogiku považuje Kinský za důležitou pro to, aby lidé vychovávaní dnes převážně ve městech pochopili, co se v lesích děje, že se lesníci musejí vyrovnávat s dopady klimatických změn a proč bojují s kůrovcem. "Snažíme se jim vysvětlit, že když jste šikovný, tak ekonomika a ekologie jdou ruku v ruce," řekl ČTK. S prací lesníků se na zámku Kinských mohou lidé seznámit i na Dni venkova 28. října. Uvidí kupříkladu, jak se v lese pracuje s koňmi a s loveckým psem.
Evropský kongres lesní pedagogiky se koná od roku 2006, vždy v jiné zemi. Cílem je výměna zkušeností a nejlepších programů napříč Evropou, řekla na dnešní závěrečné tiskové konferenci na žďárském zámku Pavla Bortlová z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů. Podotkla, že lesní pedagogika je zaměřena na výchovu dětí prožitkem. Do lesa s nimi nechodí učitelé, kteří se něco naučili o lese, ale lesníci, kteří si doplnili pedagogické vzdělání.
Evropský kongres se v Česku konal poprvé, přijelo 140 odborníků. Kromě přednášek v Milovech se účastnili ukázek v terénu. Vloni se lesní pedagogové sešli v Norsku, příští rok zamíří do Finska. Akci na Vysočině zajišťoval Ústav pro hospodářskou úpravu lesů s pracovní skupinou ministerstva zemědělství, krajem a Lesy ČR.