logo Silvarium tisk

Teprve až pokácíte poslední strom, až otrávíte poslední řeku, až ulovíte poslední rybu, přijdete na to, že se peníze nedají jíst. Varování indiánů z kmene Cree bělošským osadníkům si vypůjčili studenti střední semilské waldorfské školy, kteří přišli do Českého ráje protestovat vůči kácení stromů, které tu teď probíhá. Lesy ČR tu na Zlaté stezce Českým rájem a v okolí Sedmihorek mýtí na 200 stromů, které jsou prý napadené hnilobou a nebo jsou uschlé.
„Přesvědčili jsme se, že se kácí zdravé stromy. Z okolí mizí vzrostlé jedle, buky a javory. Vypadá to, že jen chtějí utratit přidělené peníze. Někde mizí stromy i s pařezy, takže brzy nikdo ani nespočítá, kolik se jich vykácelo," argumentuje Iveta Sadecká, učitelka z Waldorfského lycea. Přibližně dvacítka studentů, kteří přišli před hrad Valdštejn s bubínky a transparenty, má stejný názor. „Nikdo kácení lidem nevysvětlil, není tu žádná diskuse, nikdo se nebaví o veřejném prostoru, který přece patří všem. Když pak s nimi chceme mluvit, jen odjedou," řekla Tereza Vránková, absolventka semilské školy, nyní studentka ČVUT. Narážela na fakt, že happening navštívili turnovští úředníci odboru životního prostředí, s nikým se ale nebavili a pouze se zajímali o to, že studenti vstoupili na místo označené páskou se zákazem vstupu. „Vyfotili si nás, asi aby mohli dokázat, jak sami porušujeme zákon. Naskákali do aut a zase odjeli," potvrdila studentka.
Kácení je v režii Lesů ČR, které tu hospodaří. Jejich krajský ředitel Ludvík Řičář odůvodňuje mýcení lesa bezpečností. „Pakliže tudy vede značená turistická stezka, po které ročně projdou dva miliony turistů, tak za tyto lidi máme zodpovědnost. My sem ty lidi zveme a musíme vytvořit takové podmínky, aby tu byli v bezpečí. Takže všechny nemocné stromy musí pryč. Hlouběji v lese, kam nevede cesta, to už samozřejmě neplatí," vysvětlil Řičář.
Studenti ovšem mají jasno i v otázce možného pádu stromů. Tento důvod vidí jako zástupný.
„Za vším je strach, že stromy nám ublíží. Statisticky je ale pravděpodobnější, že vás kousne žralok, než že na vás spadne strom. Do lesa chodíme nikoliv domů, ale na návštěvu, a tak bychom se tu měli chovat jako hosté, které les přivítal stínem korun svých stromů a zpěvem ptáků," zlobí se Alice Leskovská, studentka druhého ročníku semilské školy. „V lese navíc nejsme na pláži, abychom se tu mazali opalovacím krémem. Každý raději přivítá stín, o který teď přicházíme," dodala.
Turnovský starosta Tomáš Hocke chápe pocity studentů, ale jejich počínání vidí jako zbytečné.
„Kácení bylo povoleno, schválila to CHKO i státní správa, tady asi nic nezmůžou. Bohužel tu není takový stupeň ochrany, jako v národním parku a nic s tím nezmůžeme," dodal starosta.
Lesy ČR se chtějí se studenty sejít a vysvětlit jim argumenty pro kácení. Poslechnout si chtějí i ty jejich. „Není nám lhostejné, co si lidé myslí. Happening vnímáme jako vyjádření jejich názoru. Chceme se s nimi sejít a začít diskutovat," přislíbil Ludvík Řičář.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě