Kůrovec už několik let likviduje centrální část jihočeské národní přírodní rezervace Boubínský prales. Lesy České republiky Boubín spravují a v jádru rezervace netěží ani těžit neplánují. Respektují zákony a bezzásahový režim. Kůrovec se ale šíří do okolních lesů, ve kterých se už zasahovat může a opět ze zákona musí! Současně ale Správa národního parku CHKO Šumava svým letošním rozhodnutím veškeré lesnické zásahy zásadně omezila.
Největší problémy s kůrovcem jsou nyní v zóně lesů národní přírodní rezervace v těsné blízkosti bezzásahové oblasti. V ostatních porostech, které navazují na boubínskou rezervaci, a kde lesníci běžně hospodaří, se díky jejich včasným zásahům objem letošního vytěženého kůrovcového dřeva výrazně snížil, a to víc než o 70 procent oproti očekávanému objemu. Vytěžilo se zatím 73,5 tisíc m3 kůrovcového dřeva. V jádru rezervace se netěží a nebude s tím, že porosty jsou tam, pokud jde o kůrovce, v kalamitním stavu.
„Kůrovec, který se namnoží v bezzásahové zóně, se nikam neztratí a logicky napadne stromy v okolí. Matematika je v tomto případě neúprosná. Kůrovec se šíří exponenciálně. Z jednoho stromu je napadeno deset dalších. Chceme být připravení a případně zasáhnout, ale nejde o masivní těžbu ani o vytváření holých ploch či ekonomický zisk, ale o obranu lesa před rozšířením kůrovce v dalších lesích. V bezzásahové zóně jsme nikdy nekáceli a kácet nebudeme, ani jsme o to nežádali,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.
Médiím jsou podsouvány nepravdivé, mylné a zkreslené informace o záměru podniku kácet v bezzásahovém nejcennějším jádru pralesa, většinou lidmi, kteří nemají za žádné lesy odpovědnost. Lesníci z celé země se po několikaletých zkušenostech s kůrovcovou kalamitou shodují na jediném: Kalamita se dá zastavit nebo zpomalit jen včasným nalezením kůrovcových stromů, jejich těžbou a asanací. Nezasahovat znamená obětovat les, ve kterém se časem vytvoří obrovské plochy s odumřelými stromy a rozpadlými porosty a kůrovec se bude stále exponenciální řadou šířit dál, až postihne celý lesní ekosystém! Správci CHKO nicméně podmínky zásahů ještě zpřísnili a Lesy ČR samozřejmě podle jejich letošního rozhodnutí postupují. To se potvrzuje i při terénních kontrolách Správy, která neshledala žádné pochybení.
„Napadení smrků kůrovcem v okolí jádra boubínské rezervace zatím není v kalamitním rozsahu, ale důležité je se na takovou variantu připravit. Lesníci z Lesů České republiky chtějí kůrovce zastavit s ohledem na přírodu i zákony. Jejich zodpovědný přístup musím jen ocenit,“ okomentoval situaci ministr zemědělství Miroslav Toman.
Budoucnost boubínských lesů řeší i tamější veřejnost a názory se různí. Vedle odpůrců kácení například letos v srpnu předali demonstranti z několika spolků řediteli šumavského národního parku výzvu, ve které poukazovali na striktní podmínky správců parku a žádali více zásahů proti kůrovci.
TZ Lesy ČR
V bezzásahové části Boubína Lesy ČR nikdy nekácely a kácet nebudou (TZ Lesy ČR)
Monitoring médií
- úterý 30. červen 2026
- Cenový vývoj kulatiny a řeziva (drevmag.com)
- Od lesáků pro lesáky. VLS staví domy pro své zaměstnance (vls.cz)
- Městské lesy Hradec Králové se stanou modelovým územím pro rekreaci, environmentální vzdělávání a udržitelný turismus (FLD ČZU)
- Lázeňské lesy a parky začaly měřit návštěvnost v lesích. Na pěti místech jsou nově instalované sčítače pěších a cyklistů (mmkv.cz)
- Divoké parkování v Beskydech. Přestupků ubylo, nesmí však začít růst houby (impuls.cz)
- Ve výměře lesů v Česku je Plzeňský kraj na druhém místě (plzenskyrozhled.cz)
- Lesníci z celé Vysočiny zamířili do Nového Města. Debatovali o budoucnosti lesů (zdarsky.denik.cz)
- Na Jindřichohradecku hořely čtyři hektary lesa. V náročném terénu pomáhali i Rakušané (lidovky.cz)
- Hasiči na Tišnovsku bojovali s požárem i vedrem, zveřejnili video (novinky.cz)
- Juan Alberto Molina: Náš výzkum pomůže zvýšit odolnost evropských lesů a jejich schopnost vázat uhlík (prumyslovaekologie.cz)















