České Budějovice 10. června (ČTK) - Jihočeská univerzita vydává první ucelenou publikaci pro laickou veřejnost o klíštěti. Kniha Člověk a klíště má přinést srozumitelnou formou informace o tomto parazitovi. Publikace nemá vytvářet zisk, proto bude k dispozici jen k půjčení v univerzitní a ve vědeckých knihovnách nebo na recepcích v nemocnicích a úřadu Jihočeského kraje. Autorem je novinář Marek Kerles, který se problematice klíštěte a jím přenášených onemocnění dlouhodobě věnuje.
"Už několik let se snažím spolupracovat s českobudějovickým parazitologickým ústavem. A asi před šesti lety jsem si uvědomil, že o klíštěti vůbec nic nevím. Proto jsem si řekl, že by nebylo špatné shromáždit na toto téma více informací a podat je formou, aby tomu rozuměla i babička z venkova," řekl novinářům Kerles.
Podle rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera, jenž se zabývá výzkumem klíšťat 30 let, je přínos publikace právě v její srozumitelnosti a také v osvětě. Řada lidí podle něj totiž stále možnou nákazu od tohoto parazita podceňuje. "Ale samozřejmě, že na druhé straně existují i lidé, kteří mají z klíšťat fóbii a chtějí jenom slyšet to, že do lesa by kvůli tomu vůbec chodit neměli," uvedl Grubhoofer, který se na tvorbě publikace rovněž podílel.
Parazitologický ústav v Českých Budějovicích se řadí mezi nejvýznamnější v tomto oboru. Jde o jedno z pěti nejlepších světových pracovišť zaměřených na výzkum klíšťat. Jižní Čechy patří dlouhodobě k největším přírodním ohniskům klíšťových onemocnění v Evropě. Borrelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky, není proti ní žádné očkování. Za nebezpečnější onemocnění, které přenášejí klíšťata, považují lékaři encefalitidu.
Univerzita vydává první komplexní publikaci o klíštěti (ČTK)
Monitoring médií
- úterý 21. duben 2026
- Motoristé ochranu přírody neoslabují, reagoval Červený na nedělní demonstraci (ČTK)
- Videozáznamy z konference Agrolesnictví v Česku – 10 let společné cesty (agrolesnictvi.cz)
- Upozornění pro návštěvníky Brd (vls.cz)
- U Drábských světniček hnízdí sokol, stavební práce na obnově turistické infrastruktury zahájí Lesy ČR až v létě (lesycr.cz)
- Liberecký kraj podpoří akce CHKO Lužické hory a Kokořínsko – Máchův kraj (ČTK)
- Praha dá na projekty zlepšující životní prostředí 44 mil. Kč, více než loni (ČTK)
- Gruzie zahájila obnovu lužních lesů u hranic s Arménií a Ázerbájdžánem (ct24.cz)
- pondělí 20. duben 2026
- Lidé v Praze demonstrovali za změny ve vedení ministerstva životního prostředí (ČTK)
- Plzeň nechá 150 poškozených stromů dožít jako útočiště pro rostliny i živočichy (ČTK)
- Dvě stovky dobrovolníků se na Trutnovsku zapojily do sázení smrků. Obnovují tak les ve Rtyni v Podkrkonoší (irozhlas.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
„Je nezajímá zvěř, ale peníze.“ Zabíjení jelenů a srn ve velkém vynáší statisíce (seznamzpravy.cz)
, Včera... pan Palička zřejmě neví, jak probíhají organizované naháňky na ... -
Lesní školka v Pravíkově je nejvýše položená u nás. Stromky jsou otužilé (ČRo - strednicechy.cz)
, Před 4 dnyA já dycky myslil, že nejvejš je Vysoká myť u Kašperskejch hor ? Ta je ... -
Nejdražší dřevo v regionu. České pily začínají nakupovat za hranicemi, druhá největší testuje dodávky ze Skandinávie (Hospodářské noviny)
, Před 5 dnyKudy frčí český dříví do Dubaje ? :lol ... -
Ukrajinská zpravodajská služba upozorňuje na strukturální problémy ruského dřevařského sektoru
, Před 5 dnyA moc se to nelepší.... https://woodcentral.com.au/50-of-russias-timber-firms-face-collapse-kremlin-pressed-to-act/ ... -
Nová kniha o lýkožroutu smrkovém radí, jak předejít kůrovcovým kalamitám
, Před 1 týdnemTrochu s křížkem po funuse. U nás už žádný smrk dávno není. -
Vychází dubnové číslo Lesnické práce: zkušenosti z kalamity shrnuje nová kniha o ochraně lesa
, Před 1 týdnemHezký články o nesnadném sázení větrolamů v Hruškách. Existuje ale jeden ... -
Nejdražší dřevo v regionu. České pily začínají nakupovat za hranicemi, druhá největší testuje dodávky ze Skandinávie (Hospodářské noviny)
, Před 1 týdnemA jak škatule a Mondi ? -
Vláda dočasně snižuje spotřební daň u nafty. Snížení maximální výše vratky u tzv. zelené nafty neomezuje podporu (TZ MZe)
, Před 1 týdnemNa Maramureši naftu nepotřebujou a jak jim to v lese jede. :-) ...













