POLNÁ NA ŠUMAVĚ Dlouhá desetiletí to byl zapovězený kout Šumavy na Českokrumlovsku, a tak není divu, že i přístupová cesta k nejvýše položenému chovnému rybníku v Česku je tak úzká, že na ní mají dvě auta problém vyhnout se.
Když sjedete ze silnice mezi Hůrkou a Horní Planou směrem k vojenskému rekreačnímu areálu Olšina, který je na břehu stejnojmenného rybníka, máte pocit, že se ve zdejší panenské přírodě zastavil čas. Je to oáza klidu. Ani se nechce věřit, že ruch lipenských pláží máte vlastně na dosah.
Teď se Vojenské lesy rozhodly oživit toto místo výstavbou ojedinělé naučné stezky spojené s návštěvnickým střediskem. Jeho základní kámen v sousedství restaurace a hotelu Michala položili před víkendem. Investici ve výši téměř 30 milionů korun uhradí s podporou evropských fondů a první turisty tu chtějí přivítat příští rok v květnu.
„Naučná stezka o délce 7,3 kilometru bude začínat u památkově chráněné budovy rybářské bašty Olšina, v níž je expozice o lesnictví, rybářství a místním ptactvu," uvedl mluvčí Vojenských lesů Jan Sotona.
Příchozí najdou na trase plovoucí vor, pozorovací budku v mokřadech, malou rozhlednu i bobří hráz. Část trasy okolo rybníka z 15. století povede po pevných cestách, druhá část zavede návštěvníky po dřevěných chodnících a mostcích na pilotech také do mokřadů i přímo nad hladinu rybníka.
Součástí trasy bude vedle naučných infotabulí o zdejší floře a fauně mimo jiné i molo s loďkou a umělým ostrovem. Nad nivou Olšinského potoka, který rybník napájí, pak stezka dostane podobu stylizované bobří hráze.
„Nejnáročnější bude udělat část trasy, která je nyní mokřadová. Dnes tam vůbec neprojdete. My tam vybudujeme dřevěné chodníky, po kterých lidé obejdou rybník suchou nohou. Zatlučeme tam odolné modřínové piloty a na nich postavíme smrkové chodníky," popsal projektový manažer stezky Tomáš Vydra.
Celý článek najdete v MF Dnes.