logo Silvarium tisk

Martin Řezníček, moderátor ČT
Údajné napadení vlkem lékařům ho při ošetření zraněné ruky ohlásil pracovník litvínovské správy státních lesů Milan Holan. Tvrdí, že smečka vlků zaútočila nejdřív na jeho psa, když se s ním procházel u lesa na Chomutovsku, pak i na něj. Ochránci přírody ale o této verzi pochybují.

Vlastimil Weiner, redaktor ČT
Smečka pěti vlků měla zaskočit lesníka Milana holena po obědě na procházce s jezevčíkem. Na louce u lesa u Hory Svatého Šebestiána na Chomutovsku.

Milan Holan, napadený, zaměstnanec Lesů ČR
Z porostu vylítlo pět velkej vlků, ten velkej samec se obrátil a šel mi zaútočit na psa, tak jsem mu strčil ruku a vzal jsem mu klackem po hlavě, tady mě kousnul a tady. Ruka nolí a je nateklá, mám pohmožděniny, až mi to dneska rozpárali a poslali mě sem.

Vlastimil Weiner, redaktor ČT
Událost oživila polemiky mezi zastánci návratu vlků a těch, kteří volají po jejich regulaci.

Miroslav Kutal, zoolog, Hnutí DUHA
Tak, jak je to podáno, tak se nám to zdá jako nepravděpodobné, že to proběhlo tímhle způsobem vzhledem k tomu, že to je skutečně ojedinělý případ.

Vlastimil Weiner, redaktor ČT
Na Náchodsku jsou útoky vlků na ovce a skot prokázané. Farmáři si dlouhodobě stěžují. Vloni vyplatilo hradecké hejtmanství náhrady za 185 usmrcených zvířat, 2 110 000 Kč.

Eva Jouklová, mluvčí, Lesy ČR
Problémem je neregulované zvyšování počtu vlků, kteří ztrácí plachost a přibližují se lidem, žádný lesnický ani myslivecký hospodář nemůže počet vlků ovlivnit.

Jiří Janota, předseda Českomoravské myslivecké jednoty
Je nezbytné vypracovat krizový plán ve vztahu k vlkům. Jak budeme postupovat v případě tady těch excesů.

Vlastimil Weiner, redaktor ČT
Manuál je hotový, čeká na ministerstvech na schválení.

Karolína Šůlová, mluvčí, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
Počítá s ustavením tzv. krizových nebo pohotovostních štábů v každém regionu, které budou mít pravomoc v okamžiku, kdy se to zvíře bude chovat problematicky, rozhodnout o jeho případném odstranění z populace.

Vlastimil Weiner, redaktor ČT
Vlk je chráněný jako kriticky ohrožený, za posledních 10 let se vrátil do většiny pohraničních regionů. Podle odhadu znalců je u nás kolem 25 vlčích teritorií, kde žije do 200 vlků. Redakce a Vlastimil Weiner, Česká televize.

ČT 1 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě