Houbaři letos zažívají rekordní sezonu, která stále není u konce. Kdo ale plánuje, že vyrazí s košíkem nějaké houby nasbírat, měl by si to raději rozmyslet. Po nedělní vichřici jsou totiž jihomoravské lesy nebezpečné. Podle prvních odhadů popadalo kolem 50 tisíc stromů a škody můžou jít až do stovek milionů korun.
Nejhorší situace je v rekreačních oblastech na severu kraje, především na Blanensku v okolí Černé Hory, Vysočan nebo Lipovce. „Nedoporučujeme nikomu, aby vstupoval do lesů. Stromy jsou poškozené, můžou se vyvrátit a nemusíte to vůbec slyšet. Už jsme řešili případ na Třebíčsku, kde strom spadl na mladou ženu, která byla venčit psa. Byla namístě mrtvá," upozornila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Dřevo z polomů je teď potřeba vytěžit, což bude pravděpodobně trvat celou zimu. Před nebezpečím varují také Lesy města Brna, které mají lesy na Blanensku. „Na přístupových cestách vyvěsíme upozornění a věříme, že se lidé budou chovat zodpovědně," konstatovala Monika Neshybová, která má v této městské společnosti na starosti majetek. Škody se teprve postupně vyčíslují.
Podle Jouklové se můžou pohybovat v řádech milionů, ale klidně až stovek milionů. První odhady by měly být k dispozici na konci týdne. Škody jsou skutečně rozsáhlé, protože už v srpnu v moravských lesích řádil silný vítr.
„Některé stromy byly nalomené, navíc jsme řešili napadení kůrovcem. I to způsobilo, že po nedělní vichřici spadly tisíce stromů," vysvětlila Jouklová.
V pohotovosti jsou také pojišťovny, na které se na jihu Moravy obracejí stovky lidí. Nejvíce z Brna a okolí. Jen Česká pojišťovna má nahlášeno přes pět set pojistných událostí za zhruba 15 milionů korun. Toto číslo ale pravděpodobně v dalších dnech ještě poroste. „Nejčastěji se jedná o poškozené střechy či okna. Dalšími typickými škodami jsou ty, které vzniknou v důsledku pádu stromů či větví jak na stavby, tak na auta," přiblížila mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.
Utržená vrata narážela do aut
Mnohdy ale pojišťovny řeší i kuriózní případy. Ozval se třeba pán, který uklouzl na trávě a spadl zadnicí na pařez uříznutého stromu. Teď se mu prý v noci špatně spí.
Pojišťovna Allianz podobně netradiční případ, který mohl mít horší následky, eviduje na Brněnsku. „Jednomu z klientů uletěla vrata, ze kterých se stal projektil. Cestou narazila do několika zaparkovaných aut a nakonec svoji pouť ukončila na zahradě, kde zbořila altánek," popsal mluvčí pojišťovny Allianz Václav Bálek.
Celkově mají po nedělní smršti nahlášeny více než tři desítky případů s odhadovanou škodou přesahující 2,3 milionu korun. S podobnou částkou zatím počítají také v pojišťovně Generali, kde řeší přes osmdesát událostí. „V jednom případě vichřice zvedla zahradní trampolínu, která následně po sérii přemetů poškodila fasádu a okno sousedního rodinného domu," uvedl mluvčí pojišťovny Honza Marek.
Následky nedělní vichřice stále řeší i na Základní škole Horníkova v Brně-Líšni. Srolovala se tam plechová střecha, v pondělí museli školáci zůstat doma. „Odklizení části poničené střechy a provizorní zastřešení vyjde asi na 700 tisíc," uvedl ředitel školy Roman Burda. Na stejnou částku je předběžně odhadnuta škoda na budově VUT v Kounicově ulici v Brně, kde se odchlípl kus střechy. „Řešíme to s pojišťovnou," sdělila mluvčí školy Radana Kolčavová.
Bez elektřiny byly ještě včera desítky domácností. A to v Křížovicích na Brněnsku a Lanžhotě na Břeclavsku. Celkově výpadek postihl na jihu Moravy přes 30 tisíc domácností. S následky vichřice včera pomáhali i hasiči, kteří od neděle absolvovali kolem devíti set výjezdů. Většinou odstraňovali popadané nebo nalomené větve. Do práce museli i hasiči, kteří měli mít volno. „Náklady zatím nevíme, vyčíslení bude trvat," řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.