MILEVSKO V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a nepouští tam lidi.
Coby dvě strany sporu proti sobě stojí Klub českých turistů a Lesní správa Orlík – tedy vlastně rodina knížete Karla Schwarzenberga.
Po rozšíření velké obory u Milevska v červenci schwarzenberští lesníci zamazali zelenou a červenou turistickou značku, které dohromady měří sedm kilometrů. Shodili ze stromů rozcestníky a v cestě teď stojí návštěvníkům plot.
Turisté se však nechtějí smířit se zakázaným vstupem do obory, zvláště když jim v říjnu dal za pravdu i Městský úřad Milevsko a přikázal Schwarzenbergům, aby veřejnosti vstup znovu umožnili. Jenže rozhodnutí radnice na konci letošního února zrušil krajský úřad.
„Uvažujeme silně o tom, že se budeme soudit. My máme obě cesty zanesené v mapách a ostatní vydavatelé také. Mapy jsou znehodnocené a nám vznikla škoda na dobré pověsti. Lidé přijdou k plotu a přes ten plot nemůžou," řekl hlavní značkař Klubu českých turistů Karel Markvart. Lesníci se odvolali a pro média se nevyjadřují. „Zatím to nebudeme komentovat, případ jsme předali právnímu oddělení," sdělil včera muž, který zvedl telefon na vedení schwarzenberských lesů. Lesní správa nereagovala ani na otázky zaslané e-mailem. Loni mimochodem lesníci zavřeli vstup do obory pod záminkou, že se tam rozšířil prasečí mor. Odvolávali se na veterinární správu. Veterináři však popřeli, že by vstup do lesů nějak omezovali.
Turisté chtějí žalovat knížete (MF Dnes)
Monitoring médií
- středa 22. duben 2026
- Rektor Klimánek byl dnes slavnostně inaugurován (mendelu.cz)
- Oznámení: V termínu 27. dubna 2026 mezi 14:00-15:00 hod. nebude možné podávat žádosti o podporu (pgrlf.cz)
- Neproředíš? Zahyneš! Křtinští lesníci si zahráli v akčním klipu (blanensky.denik.cz)
- Podcast: Víc než stromy. Co je les očima botanika a ekologa Radima Hédla (avcr.cz)
- Duby se kácet mohly, tvrdí nový posudek. Boršovským vadí špatná komunikace (impuls.cz)
- Tlející stromy jako útočiště rostlin i živočichů (ČT 1)
- Děti z MŠ Dubňany II se vzdělávaly o přírodě s lesníky a Míšou Dubínkem (hodoninsky.denik.cz)
- Obnovené infocentrum vojenských lesů v Ralsku nabízí návštěvníkům hlavně zážitky (ČTK)
- Zoologové z celé Evropy ocenili záchranný tetřeví program Lesů ČR v Beskydech (lesycr.cz)
- úterý 21. duben 2026
- Hnutí Duha žádá po Macinkovi veřejnou omluvu za výrok o terorismu (ČTK)
Anketa
Poslední komentáře
-
Lidé v Praze demonstrovali za změny ve vedení ministerstva životního prostředí (ČTK)
, Před 11 hodinamiVážení, můžete klidně demonstrovat, ale nebude to k ničemu. Prostě volby ... -
Nejdražší dřevo v regionu. České pily začínají nakupovat za hranicemi, druhá největší testuje dodávky ze Skandinávie (Hospodářské noviny)
, Před 12 hodinamiTak jak ? Už jede kulatina dolů ? -
Neproředíš? Zahyneš! Křtinští lesníci si zahráli v akčním klipu (blanensky.denik.cz)
, Před 13 hodinamiPráce se sekyrou tedy fakt bídná.... Viděl jsem onehdá na Malý Fatře ... -
„Je nezajímá zvěř, ale peníze.“ Zabíjení jelenů a srn ve velkém vynáší statisíce (seznamzpravy.cz)
, Před 2 dny... pan Palička zřejmě neví, jak probíhají organizované naháňky na ... -
Lesní školka v Pravíkově je nejvýše položená u nás. Stromky jsou otužilé (ČRo - strednicechy.cz)
, Před 6 dnyA já dycky myslil, že nejvejš je Vysoká myť u Kašperskejch hor ? Ta je ... -
Nejdražší dřevo v regionu. České pily začínají nakupovat za hranicemi, druhá největší testuje dodávky ze Skandinávie (Hospodářské noviny)
, Před 1 týdnemKudy frčí český dříví do Dubaje ? :lol ... -
Ukrajinská zpravodajská služba upozorňuje na strukturální problémy ruského dřevařského sektoru
, Před 1 týdnemA moc se to nelepší.... https://woodcentral.com.au/50-of-russias-timber-firms-face-collapse-kremlin-pressed-to-act/ ... -
Nová kniha o lýkožroutu smrkovém radí, jak předejít kůrovcovým kalamitám
, Před 1 týdnemTrochu s křížkem po funuse. U nás už žádný smrk dávno není.














Komentáře
Snad jedině dohoda. Ale zatím se moc lidí domluvit nedokázalo.