Z lesů na pomezí Náchodska a Trutnovska je po nedávné bouři s jevem derecho pustina, následky pohromy odstraňují také vesnice kolem Úpice. Libňatov svolal brigádu, budou se odklízet větve, které napadaly na silnice a veřejná prostranství. Kvůli hrozbě přemnožení kůrovce musí rychle do lesů technika.
Až měsíc zabere velký úklid po větrné smršti silničářům na krajských komunikacích. Vzrostlé stromy padaly jako sirky v okolí Brzic, Havlovic a Libňatova. Škody půjdou do milionů korun.
Největší počítají Městské lesy Jaroměř, kterým zasažené oblasti na pomezí Náchodska a Trutnovska patří. Bouře doprovázená derechem, což je zvláštní druh přímočarého větru, poničila les o rozloze 150 hektarů a pokácela minimálně 50 tisíc kubíků dřeva ( více čtěte zde ).
Z následků páteční bouřky se stále vzpamatovávají také obce na trutnovskonáchodském pomezí. V Brzicích řádění odnesly nové sloupy nízkého napětí i obecní lesy, v Libňatově vichřice poničila několik střech.
Až do pondělního odpoledne v obcích nešla elektřina. Domácnosti se dělily o narychlo zakoupené elektrocentrály.
Obecní úřad v Libňatově svolal brigádu, oslovil místní spolky včetně zahrádkářů, sokolů a Červeného kříže. Budou odstraňovat napadané větve a vytěžené dřevo kolem silnic a na veřejných prostranstvích. Zatarasená popadanými stromy je také pěšina vedoucí k chatové oblasti, kde v pátek kolem jedné chalupy popadaly stromy a majitele doslova uvěznily uvnitř. Vyřezat cestu mu museli příbuzní. Vytěžit dřevo potrvá měsíce
V silách jediného zaměstnance obce, který nahrazuje technické služby, není kalamitu odklidit.
„Větve budeme svážet na hromadu ke koupališti a pak z nich dělat štěpku, abychom se toho zbavili," říká libňatovský místostarosta Jaroslav Pich. Vytěžit dřevo z obecního lesa, který bouřka také srovnala se zemí, však může trvat několik měsíců. Zajímá vás dění v krajích?
„Škody na obecním majetku nebudou velké, shodilo nám to jednu zděnou kůlnu, kterou musíme dobourat. Budeme mít velké výdaje za pronájem elektrocentrály, kterou jsme tady museli mít kvůli vodě, a pak za práce spojené s úklidem. Abychom co nejvíc ušetřili, na pátek organizujeme brigádu," poznamenává.
Mnohem větší škody mají soukromníci, především v okolních lesích, kde bouřka pokácela stovky stromů. Zájmem radnice je, aby kalamitu odstranili co nejdříve.
Nebezpečí představují hlavně narušené stromy a větve u cest, které mohou někoho zranit. „Těžko říct, jak dlouho to potrvá. Na soukromníky však nemáme žádné páky, jak je k tomu přinutit," podotýká místostarosta. „Pily jsou přeplněné, všude je nával".
V nedalekých Brzicích derecho postihlo třetinu třicetihektarové rozlohy obecních lesů. Obec s dvěma stovkami obyvatel, kde jediným zaměstnancem úřadu je kromě starosty a místostarosty účetní, teď řeší, jak obrovské množství dřeva zpracovat co nejrychleji.
Úřad občanům dokonce nabídl, že si mohou popadané dřevo, které odklidí, zdarma odvézt. Zbytek chce obec prodat. V lesích je kůrovec, a tak pokud popadané stromy nevytěží včas, hrozí jeho přemnožení.
„Musíme si někoho najmout. Pily jsou přeplněné, všude je nával a už tady brousí překupníci. Pokud seženeme těžkou techniku, nezabere likvidace škod dlouhou dobu. V současnosti to ale je problém," přiznává starostka Brzic Nelly Kárníková, která páteční pohromu pozorovala z oken svého domu v Prorubech.
Právě tam spadlo stromů nejvíc. „Vítr nabral dřevěný přístřešek pro dobytek a odnesl ho 100 metrů. Pak už jsem jenom sledovala, jak padají vršky stromů," vrací se k dramatickému pátku.
Z následků páteční větrné smršti se vzpamatovávají také Bohuslavice na Náchodsku, kde vítr poničil desítky domů.