Washington 9. března (ČTK) - Šéf americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Scott Pruitt dnes zpochybnil roli, kterou hraje oxid uhličitý (CO2) v oteplování planety. V televizním rozhovoru vzkázal kongresmanům a senátorům, že by měli zvážit, zda je nutné jeho emise dále regulovat. Jeho slova jsou v souladu s předvolebními sliby prezidenta Donalda Trumpa, který hovoří o rušení ekologických omezení pro americké podniky.
"Ne, nesouhlasil bych, že (CO2) zásadně přispívá ke globálnímu oteplování, jehož jsme svědky," řekl Pruitt v rozhovoru s televizní stanicí CNBC. V pohledu na vliv CO2 a dalších skleníkových plynů na růst teplot na planetě panují "obrovské neshody", dodal muž, jehož na nejdůležitější environmentální pozici v exekutivě jmenoval Trump.
Pruittův přístup je v rozporu s převládajícím vědeckým názorem, k němuž se hlásí i americké úřady pro vesmír NASA a pro atmosféru a oceány NOAA. Podle jejich loňské zprávy patří poslední roky k nejteplejším v měřené historii právě kvůli zvyšování emisí CO2 a dalších lidmi vytvářených plynů v ovzduší.
Trump během volební kampaně sliboval omezení nebo zrušení dřív schválených rozhodnutí předchůdce Baracka Obamy, která z ekologických příčin regulují činnost některých firem znečišťujících ovzduší. Pruitt dnes naznačil, že by se touto otázkou měl zabývat i republikány ovládaný Kongres, který se k ní v posledních letech nevyslovil a regulace zajišťují Obamovy exekutivní příkazy.
Americký prezident hodlá jít opačnou cestou než jeho předchůdce, který boj proti globálnímu oteplování považoval za svou prioritu a v rámci předloňské světové klimatické dohody z Paříže stanovil pro USA výrazný závazek k omezení růstu teplot. Priutt dnes prohlásil, že stejně jako Trump si myslí, že dohoda je špatná. Trump v kampani sliboval zrušit americkou účast na ní, čímž si naklonil provozovatele velkých podniků produkujících škodlivé emise.
Pruitt čelil kvůli svým názorům velkému odporu již během svého únorového schvalování do funkce, proti kterému byli takřka všichni demokraté v Senátu. K jeho odmítnutí vyzvalo tehdy zákonodárce v dopise na 800 bývalých zaměstnanců EPA.
Trumpův hlavní ekolog zpochybnil roli CO2 v oteplování (ČTK)
Monitoring médií
- středa 22. duben 2026
- Rektor Klimánek byl dnes slavnostně inaugurován (mendelu.cz)
- Oznámení: V termínu 27. dubna 2026 mezi 14:00-15:00 hod. nebude možné podávat žádosti o podporu (pgrlf.cz)
- Neproředíš? Zahyneš! Křtinští lesníci si zahráli v akčním klipu (blanensky.denik.cz)
- Podcast: Víc než stromy. Co je les očima botanika a ekologa Radima Hédla (avcr.cz)
- Duby se kácet mohly, tvrdí nový posudek. Boršovským vadí špatná komunikace (impuls.cz)
- Tlející stromy jako útočiště rostlin i živočichů (ČT 1)
- Děti z MŠ Dubňany II se vzdělávaly o přírodě s lesníky a Míšou Dubínkem (hodoninsky.denik.cz)
- Obnovené infocentrum vojenských lesů v Ralsku nabízí návštěvníkům hlavně zážitky (ČTK)
- Zoologové z celé Evropy ocenili záchranný tetřeví program Lesů ČR v Beskydech (lesycr.cz)
- úterý 21. duben 2026
- Hnutí Duha žádá po Macinkovi veřejnou omluvu za výrok o terorismu (ČTK)
Anketa
Poslední komentáře
-
Nejdražší dřevo v regionu. České pily začínají nakupovat za hranicemi, druhá největší testuje dodávky ze Skandinávie (Hospodářské noviny)
, Před 1 hodinouTak jak ? Už jede kulatina dolů ? -
Neproředíš? Zahyneš! Křtinští lesníci si zahráli v akčním klipu (blanensky.denik.cz)
, Před 1 hodinouPráce se sekyrou tedy fakt bídná.... Viděl jsem onehdá na Malý Fatře ... -
„Je nezajímá zvěř, ale peníze.“ Zabíjení jelenů a srn ve velkém vynáší statisíce (seznamzpravy.cz)
, Před 2 dny... pan Palička zřejmě neví, jak probíhají organizované naháňky na ... -
Lesní školka v Pravíkově je nejvýše položená u nás. Stromky jsou otužilé (ČRo - strednicechy.cz)
, Před 6 dnyA já dycky myslil, že nejvejš je Vysoká myť u Kašperskejch hor ? Ta je ... -
Nejdražší dřevo v regionu. České pily začínají nakupovat za hranicemi, druhá největší testuje dodávky ze Skandinávie (Hospodářské noviny)
, Před 6 dnyKudy frčí český dříví do Dubaje ? :lol ... -
Ukrajinská zpravodajská služba upozorňuje na strukturální problémy ruského dřevařského sektoru
, Před 1 týdnemA moc se to nelepší.... https://woodcentral.com.au/50-of-russias-timber-firms-face-collapse-kremlin-pressed-to-act/ ... -
Nová kniha o lýkožroutu smrkovém radí, jak předejít kůrovcovým kalamitám
, Před 1 týdnemTrochu s křížkem po funuse. U nás už žádný smrk dávno není. -
Vychází dubnové číslo Lesnické práce: zkušenosti z kalamity shrnuje nová kniha o ochraně lesa
, Před 1 týdnemHezký články o nesnadném sázení větrolamů v Hruškách. Existuje ale jeden ...













