moderátorka
--------------------
Třetí ekonomicky nejúspěšnější rok mají za sebou Lesy České republiky, a to i přesto, že letošní těžba prý byla zaměřená na méně kvalitní dříví. Například napadené kůrovcem nebo to, které poničily větrné smršti. Státní podnik také finišuje v uzavírání smluv ohledně těžby na rok 2017. Bližší informace má Filip Pultar.
Filip PULTAR, redaktor
--------------------
Kvůli církevním restitucím Lesy České republiky přišly o zhruba 10 procent svého území, v přepočtu na hektary je to 130 tisíc hektarů lesa. Museli uzavřít 4 pobočky. Na druhou stranu po letech 2015 a 2014 je letošní rok třetím nejúspěšnějším v historii, co se zisků týká. Před zdaněním tento zisk dosahuje zhruba 4 miliard a 400 milionů korun. Je to o 1,5 miliardu méně než v tom loňském rekordním roce. Na tom poklesu oproti loňskému roku se prý podepsalo zejména to, že Lesy musely tentokrát těžit mnohem méně kvalitní dřevo, než tomu bylo v letech 2014, 2015, a to vinou například kůrovce nebo přírodních kalamit.
Daniel SZÓRÁD, ředitel Lesy ČR
--------------------
Celková těžba je stejná, jako byla před rokem. Nicméně v její struktuře významně větším podílem jsou zastoupeny právě ty nahodilé těžby.
Filip PULTAR, redaktor
--------------------
Na rok 2017 Lesy plánují podepsat zhruba 50 zakázek na těžbu dřeva. V tuto chvíli jich je podepsaných zhruba 50 procent. Ten zbytek by se měl podepsat ještě do konce tohoto roku. Už v tuto chvíli je ale jasné, že některé společnosti, které nezvítězily ve výběrovém řízení, napadly tuto soutěž.
Daniel SZÓRÁD, ředitel Lesy ČR
--------------------
Teď je otázka, jestli se ten uchazeč obrátí na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nebo nikoliv.
Filip PULTAR, redaktor
--------------------
Problémem podle ředitele Lesů České republiky je například i to, že se posunují klimatická pásma. Za posledních 30 let stoupla průměrná teplota zhruba o 1,5 stupně a to znamená, že klimatické pásmo se posunulo téměř o 200 kilometrů severněji. Samozřejmě, že to má vliv například na pěstování smrku. Ještě před 10 lety území Lesů České republiky obsahovalo zhruba 66 procent právě míst, kde se pěstoval smrk. V tuto chvíli už to kleslo na nějakých 50, 55 procent. Nahradit smrk se samozřejmě dá například borovicemi, ale to dřevo podle ředitele Lesů České republiky prý není až tak kvalitní.