Moskva 3. srpna (ČTK) - Tisíce hasičů a dobrovolníků dál svádějí boj s lesními požáry na Sibiři. Jen v Irkutské oblasti u Bajkalského jezera se 4500 dobrovolníků se speciálními přístroji snaží zabránit plamenům, aby přeskočily na obydlené osady, oznámily dnes podle agentury Interfax ruské úřady. Podle jejich údajů leží 121 osad bezprostředně v zóně, kde je zdraví škodlivý dým obzvláště silný.
Podle lesní správy zničil už oheň lesní plochu o rozsahu zhruba tří milionů hektarů, což odpovídá rozloze 40 procent Česka. Dnes úřady registrují ještě 174 ohnisek lesních požárů na ploše kolem 125.000 hektarů. Většina požárů zuří v Irkutské oblasti a Krasnojarském kraji.
Expert z Ruské akademie věd Jevgenij Lupjan agentuře Ria Novosti řekl, že požáry uhasnou v každém případě přirozeným způsobem, přičemž většina z nich nejspíše během nadcházejících dvou týdnů. Letošní situaci označil za těžkou, poukázal ale na to, že v minulých letech byla plocha zasažená ohněm rozsáhlejší. Letos se ale nesl dým z požárů na západ a nikoliv na severovýchod, jako obvykle, řekl Lupjan, který vede na akademii oddělení technologie družicového monitoringu. V důsledku toho dým překryl velká centra na Sibiři.
Vědec upřesnil, že nyní jsou požárem zasaženy méně než tři miliony hektarů lesa. Toto číslo podle něj zahrnuje i území, jimiž už požár prošel, a to hlavně za červenec. Lupjan také upozornil, že nasazení hasicích letounů není vždy účinné. Z vysoké výšky je podle něj obtížné zasáhnout ohnisko požáru, hodně vody se navíc vypaří.
Experti odhadují škody v důsledku požáru tajgy, důležité i pro globální klima, na 2,4 miliardy rublů (přes 850.000 milionů eur).