logo Silvarium tisk

Těžba dřeva v Královéhradeckém kraji loni s koncem kůrovcové kalamity klesla o 17 procent na 980 000 metrů krychlových z předloňských 1,18 milionu metrů krychlových. Podíl nahodilé těžby z různých kalamit na celkové těžbě se loni snížil na 60 procent z předloňských 76 procent. Vyplývá to z dat hradecké pobočky Českého statistického úřadu (ČSÚ). Lesníci v kraji návrat kůrovcové kalamity nečekají.

Nejvíce lesů v kraji spravuje státní podnik Lesy České republiky (LČR), a to přes čtvrtinu lesů. „Loni nepostihla lesy žádná mimořádná větrná kalamita, kůrovcové těžby nadále klesají. Dá se říct, že rok nebyl nijak mimořádný. Mohli jsme se tak věnovat i výchovám a obnovám porostů a vrátit se k běžnému hospodaření,“ řekla ČTK mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Lesy ČR v kraji loni snížily těžbu o šest procent na 310 000 metrů krychlových, objem kůrovcového dřeva meziročně klesnul téměř o polovinu na 57.000 metrů krychlových. Pro srovnání v roce 2020 kůrovcová těžba přesáhla 263 000 metrů krychlových.

"Populaci kůrovců se nám daří redukovat a držet pod kontrolou. S dalším poklesem počítáme i letos," uvedla mluvčí LČR. Loni vzniklá ohniska kůrovce byla podle státních lesníků malá a charakter kalamity neměla.

Letošní počasí zatím lesníkům přeje. „Na konci března bylo extrémní teplo, ale brzy se ochladilo, takže kůrovci se letos rojí pomalu. Průběžně je odchytáváme do obranných opatření a napadených stromů je tak minimum. Vrchol rojení ještě očekáváme, ale neměl by být už tak výrazný. Předpokládáme, že stromy napadené kůrovcem hned dohledáme a zpracujeme,“ řekla Jouklová.

Těžba dřeva v Královéhradeckém kraji byla rekordní na vrcholu kůrovcové kalamity v roce 2020, kdy dosáhla 1,2 milionu metrů krychlových. Zlom směrem nahoru nastal s nástupem kůrovcové kalamity v roce 2018, kdy se těžba zvedla téměř na jeden milion metrů krychlových ze 728 000 metrů krychlových.

Objem nahodilé těžby v Královéhradeckém kraji loni meziročně klesl o třetinu na 589 000 metrů krychlových. Rekordní objem nahodilé těžby byl v roce 2020, a to 1,14 milionu metrů krychlových. Tradičně největší podíl těžby tvoří smrk, loni to bylo 77 procent.

Holiny po kůrovcové těžbě se majitelé lesů snaží opět osázet. Umělé zalesnění loni v kraji činilo 1207 hektarů po 1 347 hektarech v roce 2022. Před kalamitou se roční plocha zalesnění pohybovala na úrovni 700 až 900 hektarů.

Státní lesy v kraji loni druhý rok po sobě zalesnily zhruba 330 hektarů, na což použily kolem dvou miliony kusů sazenic. Letos mají v plánu zalesnění 273 hektarů a na dalších 104 hektarech plánují přirozenou obnovu.

Lesy ke konci roku 2023 zabíraly v Královéhradeckém kraji plochu 148.747 hektarů, tedy 31 procent z jeho celkové rozlohy 475 900 hektarů. Od roku 2018 se plocha lesů v kraji zvýšila o 400 hektarů.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě