logo Silvarium tisk

Těžba dřeva v lesích Vysočiny se loni v meziročním porovnání snížila o 28 procent na 5,3 milionu metrů krychlových. Přesto byla opět nejvyšší mezi kraji v Česku. Vyplývá to z údajů, které včera zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Lesníci na Vysočině těžili nejvíc dřeva pátým rokem v řadě, hlavně kvůli kůrovcové kalamitě ve smrkových lesích a škodám způsobeným počasím. Znovu minulý rok zalesnili 9 153 hektarů holin, i to byla největší rozloha obnovených lesů v zemi.

Stromů poškozených hmyzem bylo loni na Vysočině pokáceno 3,8 milionu metrů krychlových, v roce 2021 to bylo téměř šest milionů metrů krychlových. Také vloni se na roční těžbě podílely téměř jen jehličnaté stromy, z 91 procent to byl smrk. Listnaté dřeviny se na celkovém objemu dřeva vytěženého v minulém roce podílely jen 1,4 procenta, převažovalo bukové dřevo.

Loňská rozloha obnovených lesů na Vysočině byla skoro stejná jako v roce 2021, kdy začal růst nový les na 9 310 hektarech. Na loňské výsadbě se téměř polovinou podílely listnaté dřeviny. Sazenice jehličnatých stromů pracovníci vysázeli celkem na 4 900 hektarů pozemků. Přirozeně se les na Vysočině loni obnovil na 1190 hektarech lesních pozemků.

V České republice bylo za minulý rok podle ČSÚ vytěženo 25,1 milionu metrů krychlových dřeva bez kůry, o 5,2 milionu metrů krychlových méně než v roce 2021. Druhý nejvyšší objem dřeva po Vysočině byl z Jihočeského kraje, kde byly vytěžené tři miliony metrů krychlových. Třetí nejvyšší těžbu měl Středočeský kraj s 2,9 milionu metrů krychlových.

Na Vysočině je podle ČSÚ lesních pozemků 207 800 hektarů, což je čtvrtá nejvyšší rozloha mezi kraji. Víc lesů je v Jihočeském, Plzeňském a Středočeském kraji. V ČR zabírají lesní pozemky 2,68 milionu hektarů.

Těžba dřeva se na Vysočině zvyšovala od roku 2017. Nejvyšší byla v roce 2020, kdy bylo vytěženo 8,71 milionu metrů krychlových dřeva.

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě