Koupily les, vytěžily dřevo, ale nové stromky už nevysázely. Takto se zachovaly dvě firmy z Jihomoravského kraje, kterým Česká inspekce životního prostředí podle v květnu zveřejněných statistik udělila minulý rok vůbec nejvyšší pokuty. Každé inspekce uložila zaplatit téměř jeden milion korun.
„Do dvou let musí majitel podle lesního zákona vytěženou část znovu zalesnit a dalších pět let se o ni starat. Nic z toho ani jedna z pokutovaných firem neudělala," vysvětlil důvod udělení sankcí ředitel jihomoravského inspektorátu Jindřich Mikeš.
Prvním hříšníkem je společnost Jopatrans, která vykácela les u Drásova na Brněnsku už v roce 2011 na ploše téměř dvou hektarů. Od té doby se tam nic nedělo. „Jedná se navíc o svažitý terén, takže čím déle je takové prostředí nezalesněné, tím složitější je v budoucnu jeho obnova," doplnil ředitel jihomoravského inspektorátu.
V současnosti je firma v likvidaci. Pokutu ve výši 980 tisíc proto zatím nezaplatila.
Podobný případ se udál také v roce 2011 a následně i o rok později u Svatoslavi na Tišnovsku, kde firma Landinine vytěžila dřevo dokonce na ploše blížící se pěti hektarům, aniž by tam vysázela nové stromy.
„I přes uložená opatření, že mají plochu zalesnit, společnost nekomunikuje, a tak je pravděpodobné, že budou sankce pokračovat," sdělil Mikeš. Tato firma, která je také v likvidaci, dostala paradoxně za větší vykácenou plochu nižší pokutu – konkrétně 950 tisíc.
Jindřich Mikeš říká, že výši pokuty neovlivňuje pouze velikost plochy, ale také svažitost terénu nebo roční období.
Celkově na jižní Moravě rozdala inspekce loni přes 250 pokut za více než 15 milionů korun. V průměru byla udělena sankce kolem 55 tisíc korun, což je zhruba ve stejné výši jako předchozí roky.