Zdaleka neplatí, že stromy jen pasivně „přihlížejí" okolnímu dění. Dokonce umí poznat, kdo je právě ničí, a podle toho zareagovat.
Přišli na to vědci z univerzity v Lipsku, když zkoumali mladé buky a javory. „Stromy dokážou přesně určit, zda jejich větev či pupen okusuje jelen, nebo je poškozuje například bouřka," uvádějí stránky phys.org.
Stromy to poznají podle slin, které jelen produkuje - v takovém případě se zvýší produkce kyseliny salicylové a následně dojde v malém stromku k tvorbě tzv. tanninů. „Kvůli nim jelen ztratí chuť na výhonky a pupeny," vysvětluje web.
Navíc stromek při útoku zvýší produkci růstových hormonů, aby zbývající pupeny mohly lépe růst a vynahradit tím ztrátu svých „kolegů". Pokud však strom vyhodnotí, že neútočí jelen a ke zranění došlo například v důsledku silného větru, nedojde k tvorbě kyseliny salicylové ani tanninů.
Vědci ke svým závěrům došli menším trikem - nejdříve uřízli pupeny či listy a následně nakapali na místo úrazu jelení sliny, čímž simulovali útok zvířete. Díky tomuto drobnému klamu dokázali, že ve zdánlivě klidném lese ve skutečnosti probíhá opravdový boj mezi zvířaty a stromy.