ŠÉF STÁTNÍHO PODNIKU, KTERÝ SPRAVUJE TÉMĚŘ POLOVINU LESŮ V ZEMI, SI MŮŽE GRATULOVAT K DÍLČÍMU ÚSPĚCHU. PODEPSAL SMLOUVY NA TŘICÍTKU Z CELKEM 48 ÚZEMNÍCH JEDNOTEK, KTERÉ SPADAJÍ DO TŘÍMILIARDOVÉHO TENDRU PRO ROKY 2017 AŽ 2021 A TÝKAJÍ SE LESNICKÝCH PRACÍ NA PĚTINĚ ÚZEMÍ OBHOSPODAŘOVANÉHO LESY ČR.
Podle představ Daniela Szórada se ale v zakázkách trojího druhu nevyvíjí úplně vše. Největší „mouchy" se vyskytly u takzvané komplexní zakázky o 28 jednotek, kdy vítěz soutěže provádí pěstební práce i těžbu a se dřevem následně obchoduje. Tato zakázka má hodnotu odhadem 2,8 miliardy korun a právě o ni jeví firmy největší zájem.
Szórada přitom zklamala hned vítězná společnost Petra z Ratíškovic u Hodonína, která si podáním nejlepší cenové nabídky na patnácti jednotkách spolu s propojenou firmou T. E. P. Holz vytvořila šanci získat pro příští rok pozici dominantního obchodního partnera Lesů. Z tendru ale nakonec u tří jednotek odstoupila a jejich vysoutěžení se musí opakovat.
Problém s komplexní zakázkou nastal i u tří jednotek, jež sice vyhrála společnost Progles, které ale vzápětí zatížila námitka neúspěšného protivníka kvůli údajnému dumpingu triumfujícího těžaře. A přestože Lesy námitky zamítly, vyhráno ještě nemají – pokud se stěžovatel obrátí na antimonopolní úřad, podpis smluv se protáhne.
ÚOHS COUVL
Výčet patálií komplikujících soutěž o třímiliardový balík tím zdaleka nekončí. Hasit požár, jenž ohrozil osud skoro celé zakázky, musel Daniel Szórad už v září. Tehdy Úřad pro ochranu hospodářské soutěže s jeho podnikem zahájil správní řízení pro údajné porušení zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace. Lesy s tím nesouhlasily a podaly rozklad, v čemž nakonec uspěly a mohly pokračovat v podepisování smluv.
Momentálně jim tak bez ohledu na nedořešené jednotky zbývá v komplexní zakázce uzavřít kontrakt na dalších šestnácti, což by chtěl Szórad „upéct" do konce letošního roku. Zbytek tendru se podle všeho vyvíjí hladce. Kontrakty se podepsaly v soutěži u čtrnácti jednotek pouze na pěstební práce v objemu 434 milionů korun. Podobně je tomu u zbývajících šesti jednotek, kde se soutěžilo o těžbu s prodejem dřeva v hodnotě 168 milionů – čtyři jednotky jsou podepsány a u dvou běží proces součinnosti, během nějž si firmy například vyřizují bankovní garance.
RODINNÉ LESY
Na závěr dodejme, že obhajování kroků spojených s osudem Lesů má Daniel Szórad už v podstatě v krvi. První test si odbyl hned po roce šéfování státnímu podniku, kdy se provalilo, že v něm bez výběrového řízení zaměstnal svou manželku na pozici grafičky. „Podle ohlasů odvádí pěknou a užitečnou práci," oponoval kritikům, načež Lesy na její tiše uprázdněné místo o měsíc později už výběrové řízení vypsaly.